Filipe has logged 124 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Human Factor

The Human Factor

1975
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Poison for the Fairies

Poison for the Fairies

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Lift

The Lift

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Comfort of Strangers

The Comfort of Strangers

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Accidental Tourist

The Accidental Tourist

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The First Death of Joana

The First Death of Joana

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Twentieth Century

Twentieth Century

1934
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Moneychanger

The Moneychanger

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Crime Scene

Crime Scene

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Basket Case

Basket Case

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Flower Picking Diary

Flower Picking Diary

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hold-up

Hold-up

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Oxhide II

Oxhide II

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Os Marginais

Os Marginais

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Auto Focus

Auto Focus

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Night Butterflies

Night Butterflies

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
After Eight... Forever

After Eight... Forever

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Amsterdamned

Amsterdamned

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fallen Blossoms

Fallen Blossoms

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dr. Caligari

Dr. Caligari

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Witch Hunt

Witch Hunt

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Rifkin's Festival

Rifkin's Festival

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Division

The Division

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Mad Women's Ball

The Mad Women's Ball

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
As Sete Faces de um Cafajeste

As Sete Faces de um Cafajeste

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Train Robbers

The Train Robbers

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Wolf's Hole

Wolf's Hole

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cat People

Cat People

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Annotated Field Guide of Ulysses S. Grant

The Annotated Field Guide of Ulysses S. Grant

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Walker

The Walker

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Human Cobras

Human Cobras

1971
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Twilight Saloon

Twilight Saloon

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Boy Who Killed My Parents

The Boy Who Killed My Parents

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Girl Who Killed Her Parents

The Girl Who Killed Her Parents

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
Moon Warriors

Moon Warriors

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Kate

Kate

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bandits vs. Samurai Squadron

Bandits vs. Samurai Squadron

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Slaughter Hotel

Slaughter Hotel

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hardcore

Hardcore

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
They Have Changed Their Face

They Have Changed Their Face

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Light of Day

Light of Day

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The 12 Day Tale of the Monster that Died in 8

The 12 Day Tale of the Monster that Died in 8

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Tower

The Tower

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Cop's Honor

Cop's Honor

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry