DannyOMovieGuy has logged 221 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Flight

Flight

2012
×
★★½
Edit this entry  
30
The Walk

The Walk

2015
×
★★★
Edit this entry  
29
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★½
Edit this entry  
26
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Training Day

Training Day

2001
×
★★★½
Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Edit this entry  
23
Andersonville

Andersonville

1996
×
★★½
Edit this entry  
22
Thor

Thor

2011
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Field of Dreams

Field of Dreams

1989
×
★★★
Edit this entry  
09
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★
Edit this entry  
07
Hercules

Hercules

1997
×
★★★
Edit this entry  
06
Glory

Glory

1989
×
★★★½
Edit this entry  
03
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★½
Edit this entry  
24
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★
Edit this entry  
20
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
19
The Road

The Road

2009
×
★★★½
Edit this entry  
17
Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

2010
×
★★
Edit this entry  
15
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★
Edit this entry  
11
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Jason and the Argonauts

Jason and the Argonauts

1963
×
★★½
Edit this entry  
06
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Edit this entry  
02
Illusion in the Abyss

Illusion in the Abyss

2016
×
★★★★
Edit this entry  
31
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★
Edit this entry  
30
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Mist

The Mist

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
28 Weeks Later

28 Weeks Later

2007
×
★★★
Edit this entry  
24
Autism: The Musical

Autism: The Musical

2007
×
Edit this entry  
23
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
21
They Live

They Live

1988
×
★★★★
Edit this entry  
20
Gods and Generals

Gods and Generals

2003
×
★★
Edit this entry  
19
Viva la Causa

Viva la Causa

2008
×
Edit this entry  
18
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Edit this entry  
10
Hood Streetz: Yowg Gangs

Hood Streetz: Yowg Gangs

2016
×
Edit this entry