Sort by

FilmApe has logged 60 entries for films during December 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Amour

Amour

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Miami Connection

Miami Connection

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
My Father's Glory

My Father's Glory

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Rolling Thunder

Rolling Thunder

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Gummo

Gummo

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lockout

Lockout

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Two-Lane Blacktop

Two-Lane Blacktop

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nothing Like the Holidays

Nothing Like the Holidays

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cry Wolf

Cry Wolf

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Flash Gordon

Flash Gordon

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Flying Doctors of East Africa

The Flying Doctors of East Africa

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
La Soufrière

La Soufrière

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Mighty Ducks

The Mighty Ducks

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Man with the Iron Fists

The Man with the Iron Fists

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Margaret

Margaret

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Lockout

Lockout

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Immortals

Immortals

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Tchoupitoulas

Tchoupitoulas

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Miami Connection

Miami Connection

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Love Actually

Love Actually

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Take This Waltz

Take This Waltz

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pina

Pina

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Payback

Payback

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Touching the Void

Touching the Void

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry