Ryan has logged 264 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Edit this entry  
30
Playing with Fire

Playing with Fire

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
25
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Paddington

Paddington

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Edit this entry  
16
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★
Edit this entry  
15
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1994
×
★★★
Edit this entry  
13
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Edit this entry  
13
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Edit this entry  
12
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Dora and the Lost City of Gold

Dora and the Lost City of Gold

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Frozen

Frozen

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hamlet

Hamlet

1996
×
★★★½
Edit this entry  
21
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Addams Family

The Addams Family

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Abominable

Abominable

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
South Park: Bigger, Longer & Uncut

South Park: Bigger, Longer & Uncut

1999
×
★★★★
Edit this entry  
12
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★½
Edit this entry  
12
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Midway

Midway

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Good Liar

The Good Liar

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Aeronauts

The Aeronauts

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry