Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
In The Heights

In The Heights

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Macario

Macario

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Macario

Macario

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★½
Edit this entry  
03
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★
Edit this entry  
01
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★½
Edit this entry  
27
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Crimes and Misdemeanors

Crimes and Misdemeanors

1989
×
★★★★
Edit this entry  
26
Shame

Shame

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★
Edit this entry  
24
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★
Edit this entry  
24
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★
Edit this entry  
23
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★
Edit this entry  
23
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★½
Edit this entry  
09
Batman: Under the Red Hood

Batman: Under the Red Hood

2010
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Music Room

The Music Room

1958
×
★★★★
Edit this entry  
06
I Want to Eat Your Pancreas

I Want to Eat Your Pancreas

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Story of the Last Chrysanthemum

The Story of the Last Chrysanthemum

1939
×
★★★
Edit this entry  
05
The Life of Oharu

The Life of Oharu

1952
×
★★★½
Edit this entry  
04
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★
Edit this entry  
03
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry