• The Hidden Fortress

    ★★★★

  • The Magician

    ★★★½

  • The Music Room

    ★★★★

  • Ashes and Diamonds

    ★★★

  • Vertigo

    ★★★★★

  • Brink of Life

    ★★★★

  • Touch of Evil

    ★★★★½

  • Wild Strawberries

    ★★★★½

  • Witness for the Prosecution

    ★★★

  • Black River

    ★★½

  • Paths of Glory

    ★★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • The Seventh Seal

    ★★★★★

  • Throne of Blood

    ★★★½

  • A Man Escaped

    ★★★★

  • Aparajito

    ★★★

  • The Killing

    ★★★

  • Smiles of a Summer Night

    ★★½

  • The Wonder Ring

  • Pather Panchali

    ★★★½

  • Rear Window

    ★★★★½

  • Dial M for Murder

    ★★★★★

  • Seven Samurai

    ★★★★½

  • Sansho the Bailiff

    ★★★★★

  • Tokyo Story

    ★★★½

  • Ugetsu

    ★★★

  • Summer with Monika

    ★★★★★

  • Peter Pan

    ★★★

  • Ikiru

    ★★★★★

  • The Life of Oharu

    ★★★½

  • Singin' in the Rain

    ★★★★

  • Othello

    ★★★½

  • Alice in Wonderland

    ★★★

  • Strangers on a Train

    ★★★★★

  • Ace in the Hole

    ★★★

  • Rashomon

    ★★★★½

  • Sunset Boulevard

    ★★★★½

  • Cinderella

    ★★★

  • Stray Dog

    ★★★

  • The Third Man

  • Bicycle Thieves

    ★★★★★

  • Rope

    ★★★★★

  • Drunken Angel

    ★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • Notorious

    ★★★★½

  • Brief Encounter

    ★★★

  • Double Indemnity

    ★★★

  • Shadow of a Doubt

    ★★★½

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • Rebecca

    ★★★★½

  • Pinocchio

    ★★★★

  • The Story of the Last Chrysanthemum

    ★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★★½

  • The Rules of the Game

    ★★★½

  • The Lady Vanishes

    ★★½

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★

  • Modern Times

    ★★★★½

  • City Lights

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★

  • Metropolis

    ★★★½

  • The General

    ★★★★★

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★½

  • Broken Blossoms

    ★★★★

  • The Professor

  • Shoulder Arms

  • The Bond

  • A Dog's Life

  • The Immigrant

  • Easy Street

  • Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

    ★★★★½

  • Recreation

  • One Is Business, the Other Crime