• Howl's Moving Castle

    ★★★½

  • The SpongeBob SquarePants Movie

    ★★★★

  • National Treasure

    ★½

  • The Incredibles

    ★★★★½

  • Crash

    ½

  • Spider-Man 2

  • Shrek 2

    ★★★★½

  • Mean Girls

    ★★★★

  • Ella Enchanted

    ½

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★

  • Before Sunset

    ★★★★½

  • Super Size Me

  • Tokyo Godfathers

    ★★★★★

  • Big Fish

    ★★★

  • The Lord of the Rings Collection

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★★

  • The Cat in the Hat

    ½

  • Elf

    ★★★½

  • School of Rock

    ★★★★

  • Spy Kids 3-D: Game Over

  • Bad Boys II

    ★★

  • Terminator 3: Rise of the Machines

  • 2 Fast 2 Furious

  • Chinese Series

  • Finding Nemo

    ★★★

  • The Brown Bunny

    ★★★★½

  • X2

    ★★★½

  • Inspector Gadget 2

    ½

  • Catch Me If You Can

    ★★★★

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★★

  • The Santa Clause 2

    ★★

  • Jonah: A VeggieTales Movie

    ★★★

  • Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams

    ★★½

  • Minority Report

    ★★★½

  • The Pianist

    ★★★★½

  • Punch-Drunk Love

    ★★★★

  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

    ½

  • Spider-Man

    ★★

  • Stan Brakhage Exits the Cinema and Enters the Light of Day

  • Ice Age

    ★★★½

  • We Were Soldiers

    ★★½

  • City of God

    ★★★½

  • A Beautiful Mind

    ★★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

  • Persian Series #16

  • Persian Series #18

  • Persian Series #17

  • Persian Series #15

  • Persian Series #14

  • Persian Series #13

  • Monsters, Inc.

    ★★★★½

  • Millennium Actress

    ★★½

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • Jurassic Park III

    ½

  • The Fast and the Furious

    ★½

  • Mulholland Drive

    ★★★½

  • Shrek

    ★★★★

  • Spy Kids

    ★★★

  • Ryusei-Kacho

  • The Emperor's New Groove

    ★★★½

  • How the Grinch Stole Christmas

    ½

  • Remember the Titans

    ★★

  • A Dog's Will

    ★½

  • Memento

    ★★★★½

  • Persian Series #12

  • Persian Series #11

  • Persian Series #10

  • Rejected

  • Werckmeister Harmonies

    ★★★

  • X-Men

    ★★

  • Chicken Run

    ★★★½

  • In the Mood for Love

    ★★½