jo has logged 43 entries for films during March 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wild Things

Wild Things

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Contempt

Contempt

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★½
Edit this entry  
25
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Audition

Audition

1999
×
Read the review Edit this entry  
20
Contagion

Contagion

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Suicide Club

Suicide Club

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Je, tu, il, elle

Je, tu, il, elle

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
One Sings, the Other Doesn't

One Sings, the Other Doesn't

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
My Brilliant Career

My Brilliant Career

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Lola

Lola

1961
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Nun

The Nun

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
05
News from Home

News from Home

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Border Radio

Border Radio

1987
×
★★★
Edit this entry  
05
Made in USA

Made in USA

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
Read prior review Edit this entry  
02
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★
Edit this entry  
01
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Breathless

Breathless

1960
×
★★★½
Edit this entry