Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
Encanto

Encanto

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Hardball

Hardball

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Field of Dreams

Field of Dreams

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Other Woman

The Other Woman

2014
×
★★
Edit this entry  
10
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Orphan

Orphan

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
The Haunted Mansion

The Haunted Mansion

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
42

42

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Natural

The Natural

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Let Him Go

Let Him Go

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Bronx Tale

A Bronx Tale

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Major League

Major League

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
The Last Letter From Your Lover

The Last Letter From Your Lover

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
42

42

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bull Durham

Bull Durham

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Take Me Home Tonight

Take Me Home Tonight

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Twilight

Twilight

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Oblivion

Oblivion

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry