Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
With the Filmmaker: Wes Anderson

With the Filmmaker: Wes Anderson

2001
×
Read the review Edit this entry  
15
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Making of 'Rushmore'

The Making of 'Rushmore'

2000
×
Read the review Edit this entry  
14
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1994
×
★★★
Edit this entry  
12
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
Read the review Edit this entry  
05
Venom

Venom

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Serendipity

Serendipity

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cinderella

Cinderella

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Cruella

Cruella

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
He's All That

He's All That

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Twenty Something

Twenty Something

2021
×
★★★
Edit this entry  
19
Nona

Nona

2021
×
★★½
Edit this entry  
12
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Project X

Project X

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Freaky

Freaky

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
South Park: Imaginationland

South Park: Imaginationland

2007
×
★★★½
Edit this entry  
12
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
Read the review Edit this entry  
06
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Drake & Josh Go Hollywood

Drake & Josh Go Hollywood

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Superhero Movie

Superhero Movie

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Hatching Pete

Hatching Pete

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Zola

Zola

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Loki

Loki

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Brothers

Brothers

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
We Can Be Heroes

We Can Be Heroes

2020
×
Read the review Edit this entry  
09
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Simpsons: The Good, the Bart, and the Loki

The Simpsons: The Good, the Bart, and the Loki

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Unexpectedly Yours

Unexpectedly Yours

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Loki

Loki

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Sandlot

The Sandlot

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Wedding Crashers

Wedding Crashers

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Loki

Loki

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry