Thomas has logged 30 entries for films during January 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★
Edit this entry  
31
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★½
Edit this entry  
30
Rubber

Rubber

2010
×
Read the review Edit this entry  
29
This Film Is Not Yet Rated

This Film Is Not Yet Rated

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Superbad

Superbad

2007
×
★★★½
Edit this entry  
26
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★★
Edit this entry  
26
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
★★★
Edit this entry  
26
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
House

House

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★★
Edit this entry  
19
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★
Edit this entry  
19
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Gloria

Gloria

2013
×
★★★½
Edit this entry  
12
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★★
Edit this entry  
11
Carrie

Carrie

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Past

The Past

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★
Edit this entry  
01
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★★
Edit this entry