Thomas has logged 33 entries for films during May 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Meaning of Life

The Meaning of Life

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Rejected

Rejected

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Woman in the Window

The Woman in the Window

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Scarlet Street

Scarlet Street

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Night at the Opera

A Night at the Opera

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pietà

Pietà

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Samurai Rebellion

Samurai Rebellion

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kagemusha

Kagemusha

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Ballad of Narayama

The Ballad of Narayama

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Naked Island

The Naked Island

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Floating Weeds

Floating Weeds

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Life of Oharu

The Life of Oharu

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Nobody Knows

Nobody Knows

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Burmese Harp

The Burmese Harp

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Kuroneko

Kuroneko

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Only Son

The Only Son

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
House of Flying Daggers

House of Flying Daggers

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Human Condition III: A Soldier's Prayer

The Human Condition III: A Soldier's Prayer

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Billy's Balloon

Billy's Balloon

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Genre

Genre

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Human Condition II: Road to Eternity

The Human Condition II: Road to Eternity

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
8½

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry