✧adeline 🔪✧ has logged 128 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Jumanji

Jumanji

1995
×
★★★★
Edit this entry  
15
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
King and Octopus Animation

King and Octopus Animation

1979
×
Edit this entry  
11
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★★
Edit this entry  
10
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Double, Double, Toil and Trouble

Double, Double, Toil and Trouble

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Detention

Detention

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
Edit this entry  
24
Sorority Row

Sorority Row

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Steamboat Willie

Steamboat Willie

1928
×
Edit this entry  
22
22 vs. Earth

22 vs. Earth

2021
×
Edit this entry  
20
Cats & Dogs

Cats & Dogs

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lovely Bones

The Lovely Bones

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Halloween

Halloween

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
Cinderella

Cinderella

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Prom Night

Prom Night

2008
×
Edit this entry  
23
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Strangers: Prey at Night

The Strangers: Prey at Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Big Fat Liar

Big Fat Liar

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Seance

Seance

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
Edit this entry  
15
Luca

Luca

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dorian Gray

Dorian Gray

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Thing About Harry

The Thing About Harry

2020
×
★★½
Edit this entry  
18
Luca

Luca

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★
Edit this entry  
07
Blue Lagoon: The Awakening

Blue Lagoon: The Awakening

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mann

Mann

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Coming Out

Coming Out

2020
×
Edit this entry  
30
Wednesday

Wednesday

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
Edit this entry  
24
In Good Company

In Good Company

2004
×
Edit this entry  
20
Papicha

Papicha

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
½
Edit this entry  
08
One Small Step

One Small Step

2018
×
Edit this entry  
08
Caroline

Caroline

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry