Sort by

Filmspotting has logged 153 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
13th

13th

2016
×
★★½
Edit this entry  
17
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★
Edit this entry  
12
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Elle

Elle

2016
×
★★★
Edit this entry  
10
Justin Timberlake + The Tennessee Kids

Justin Timberlake + The Tennessee Kids

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
Jackie

Jackie

2016
×
★★★
Edit this entry  
05
Silence

Silence

2016
×
★★★½
Edit this entry  
04
Loving

Loving

2016
×
★★★½
Edit this entry  
03
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
Kate Plays Christine

Kate Plays Christine

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★★½
Edit this entry  
24
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
Moana

Moana

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
Danny Says

Danny Says

2015
×
★★★
Edit this entry  
22
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Supersonic

Supersonic

2016
×
★★★
Edit this entry  
28
Death in the Garden

Death in the Garden

1956
×
★★★½
Edit this entry  
27
Hamilton's America

Hamilton's America

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
In a Valley of Violence

In a Valley of Violence

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★½
Edit this entry  
20
Tower

Tower

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Happiest Day in the Life of Olli Mäki

The Happiest Day in the Life of Olli Mäki

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
Robinson Crusoe

Robinson Crusoe

1954
×
★★½
Edit this entry  
14
A Quiet Passion

A Quiet Passion

2016
×
★★½
Edit this entry  
09
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Abacus: Small Enough to Jail

Abacus: Small Enough to Jail

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
The B-Side: Elsa Dorfman's Portrait Photography

The B-Side: Elsa Dorfman's Portrait Photography

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
L'Âge d'Or

L'Âge d'Or

1930
×
★★★
Edit this entry  
26
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

1960
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Glory

Glory

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Born on the Fourth of July

Born on the Fourth of July

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Snowden

Snowden

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sully

Sully

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★
Edit this entry  
04
Other People

Other People

2016
×
★★★
Edit this entry  
04
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
★★★½
Edit this entry  
30
Rams

Rams

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
Morris from America

Morris from America

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
Talk Radio

Talk Radio

1988
×
★★½
Edit this entry