Highest rated films

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★½

  • Roma

    ★★★★½

  • Minding the Gap

    ★★★★½

  • A Quiet Place

    ★★★★

  • The Favourite

    ★★★★

  • Annihilation

    ★★★★

  • Incredibles 2

    ★★★★

  • Before Sunrise

    ★★★★★

  • Indiana Jones and the Last Crusade

    ★★★★★

  • Miller's Crossing

    ★★★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★½

  • First Reformed

    ★★★★½

  • Almost Famous

    ★★★★½

  • Lawrence of Arabia

    ★★★★½

  • The Dark Knight

    ★★★★

  • The Incredibles

    ★★★★

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★

  • Titanic

    ★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★

  • Halloween

    ★★★★

  • Paddington 2

    ★★★★

  • The Death of Stalin

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 133 Films watched
  • 11.1 Average per month
  • 2.6 Average per week

Milestones

First Film

Phantom Thread

Jan 13

Most Watched

The Death of Stalin

twice

The Ballad of Buster Scruggs

twice

Avengers: Infinity War

twice

Almost Famous

twice

Last Film

Springsteen On Broadway

Dec 29

Genres, Countries & Languages

Drama
68 films
Comedy
45 films
Adventure
26 films
Romance
22 films
Action
18 films
Documentary
18 films
Sci Fi
16 films
Thriller
15 films
Music
14 films
Crime
13 films
USA
114 films
UK
19 films
France
13 films
Germany
4 films
Belgium
4 films
Canada
4 films
New Zealand
3 films
Switzerland
3 films
Japan
2 films
Mexico
2 films
English
128 films
French
15 films
German
8 films
Spanish
7 films
Russian
5 films
Italian
4 films
Japanese
3 films
Xhosa
3 films
Korean
2 films
Arabic
2 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Adam’s most liked review

Before Sunrise

★★★★★

If somebody had told 19 year-old me that one day I’d watch this intimate masterpiece with my 14 year-old daughter... after having a conversation with Ethan Hawke where, just like an Ethan Hawke character in a Richard Linklater movie, he oh-so-insightfully schooled me on the importance of giving said daughter permission…

More reviews

Adam’s most liked list

Filmspotting Madness 2019: Best of the 2000s Shortlist

Approximately 75 of these 88 titles will make the Filmspotting Madness final 64 including play-in matches. Covers 2000-2009.

Only one movie from each of these series will make the tournament:
-Bourne
-Lord of the Rings
-Kill Bill

*Dogtooth has been removed because it’s a 2010 film.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

A Wrinkle in Time
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Saving Brinton
Average weighted rating:

3.5

Films Adam watched in 2018

  • Springsteen On Broadway
  • Blindspotting
  • Zama
  • Thunder Road
  • The Tale
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Hereditary
  • Shoplifters
  • The Death of Stalin
  • Bisbee '17
  • Shirkers
  • If Beale Street Could Talk
  • Can You Ever Forgive Me?
  • The Favourite
  • Cold War
  • Roma
  • Vice
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Let the Sunshine In
  • Support the Girls
  • Burning
  • Creed II
  • Ralph Breaks the Internet
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Widows
  • Wildlife
  • Bohemian Rhapsody
  • Searching for Ingmar Bergman
  • Cold Water
  • The Old Man & the Gun
  • Suspiria
  • Don't Worry, He Won't Get Far on Foot
  • Private Life
  • Hold the Dark
  • Halloween
  • Halloween
  • First Man
  • Monrovia, Indiana
  • Hearts Beat Loud
  • A Star Is Born
  • The Sisters Brothers
  • Lost in Translation
  • Indiana Jones and the Last Crusade
  • A Star Is Born
  • Lawrence of Arabia
  • Rounders
  • Starting Over
  • The Predator
  • Smokey and the Bandit
  • Deliverance
  • The Goodbye Girl
  • Predestination
  • Before Sunrise
  • Gattaca
  • Reality Bites
  • Madeline's Madeline
  • Minding the Gap
  • Crazy Rich Asians
  • Juliet, Naked
  • She's Gotta Have It
  • BlacKkKlansman
  • John McEnroe: In the Realm of Perfection
  • The Dark Knight
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Game Night
  • Hot Summer Nights
  • Did You Wonder Who Fired the Gun?
  • Saving Brinton
  • Sorry to Bother You
  • Filmworker
  • Leave No Trace
  • Won't You Be My Neighbor?
  • The Death of Stalin
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • Incredibles 2
  • The Incredibles
  • Mean Girls
  • Blaze
  • The Zen Diaries of Garry Shandling
  • American Animals
  • Avengers: Infinity War
  • Almost Famous
  • Jesus Christ Superstar Live in Concert
  • Almost Famous
  • Solo: A Star Wars Story
  • Deadpool 2
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Eighth Grade
  • First Reformed
  • Bo Burnham: What.
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Tully
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Abducted in Plain Sight
  • Hal
  • The Rider
  • You Were Never Really Here
  • Three Identical Strangers
  • Avengers: Infinity War
  • Lean on Pete
  • Andre the Giant
  • A Quiet Place
  • Some Came Running
  • Grease
  • Paterno
  • RBG
  • Ready Player One
  • Pitch Perfect 3
  • Isle of Dogs
  • Lust for Life
  • Unsane
  • The Band Wagon
  • The Bad and the Beautiful
  • Miller's Crossing
  • A Wrinkle in Time
  • Meet Me in St. Louis
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • Cabin in the Sky
  • Annihilation
  • Titanic
  • Black Panther
  • A Futile and Stupid Gesture
  • Dracula
  • Darkest Hour
  • Doctor Strange
  • Videodrome
  • L'Argent
  • Paddington 2
  • The Greatest Showman
  • Phantom Thread

World Map

Highly rated films Adam is yet to see

  • Hannah Gadsby: Nanette
  • An Elephant Sitting Still
  • Dirty Computer
  • Ode to Nothing
  • Capernaum
  • Swing Kids
  • The Wild Pear Tree
  • The Wolf House

Highly rated with Adam’s friends Patron

  • 2001: A Space Odyssey
  • Lady Bird
  • Phantom Thread
  • Call Me by Your Name
  • Get Out
  • The Florida Project
  • Faces Places
  • A Star Is Born
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • The Incredibles
  • Coco
  • The Avengers
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Halloween
  • First Reformed
  • Minding the Gap
  • If Beale Street Could Talk
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Shoplifters
  • Leave No Trace
  • Paddington 2
  • Roma
  • Blade Runner 2049
  • Eighth Grade
  • Bisbee '17
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Ocean's Eleven
  • The Other Side of the Wind
  • Burning
  • The Rider
  • Transit
  • Lean on Pete
  • The Favourite
  • Mission: Impossible
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Ash Is Purest White
  • BlacKkKlansman
  • Blindspotting
  • Paddington
  • Suspiria
  • Support the Girls
  • You Were Never Really Here
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • A Star Is Born
  • I, Tonya
  • Monrovia, Indiana
  • Zama
  • The Tale
  • First Man
  • Widows
  • Incredibles 2
  • Black Panther
  • Let the Sunshine In
  • Bao
  • Can You Ever Forgive Me?
  • The Death of Stalin
  • Shirkers
  • Private Life

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more