Highest rated films

  • Little Women

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • The Irishman

    ★★★★½

  • Ad Astra

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★★

  • The Matrix

    ★★★★½

  • Toy Story 3

    ★★★★½

  • Eyes Wide Shut

    ★★★★½

  • Magnolia

    ★★★★½

  • Being John Malkovich

    ★★★★½

  • Yi Yi

    ★★★★½

  • A Woman Under the Influence

    ★★★★½

  • Her Smell

    ★★★★½

  • Shanghai Express

    ★★★★½

  • Fight Club

    ★★★★

  • Toy Story

    ★★★★

  • Toy Story 2

    ★★★★

  • The Sixth Sense

    ★★★★

  • The Blair Witch Project

    ★★★★

  • High Life

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 142 Films watched
  • 11.8 Average per month
  • 2.7 Average per week

Milestones

First Film

Green Book

Jan 1

Most Watched

Little Women

twice

Avengers: Endgame

twice

Last Film

Inside Llewyn Davis

Dec 28

Genres, countries & languages

Drama
75 films
Comedy
44 films
Thriller
23 films
Documentary
21 films
Romance
20 films
Action
18 films
Adventure
18 films
Music
15 films
History
15 films
Sci Fi
14 films
USA
118 films
UK
17 films
France
9 films
China
9 films
Germany
7 films
Canada
5 films
Japan
3 films
Hong Kong
3 films
Australia
3 films
Sweden
3 films
English
133 films
French
20 films
Italian
15 films
Spanish
14 films
German
13 films
Chinese
10 films
Japanese
8 films
Russian
7 films
Latin
5 films
Arabic
5 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 3 Added 3

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Filmspotting’s most liked review

Filmspotting’s most liked list

12 Years a Slave
The Act of Killing
Amour

Filmspotting Madness 2020 Shortlist: Best of the 2010s

Filmspotting’s annual tournament will recommence March 2020!

NOTES
-We consider "Dogtooth" and "A Prophet" 2010 films not '09.
-Yes, some of these are 'Adam and Josh favorites'.

LISTENER VOTES
-"Logan" over "Deadpool"
-"Avengers" over "Infinity War"
-"Last Jedi" over "Force Awakens"
-"Birdman" over "The Revenant"

PROJECTED TOP SEEDS
"Mad Max: Fury Road"
"The Tree of Life"
"Under the Skin"

More lists

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Velvet Buzzsaw
Average weighted rating:

2.4

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Saints Rest
Average weighted rating:

3.2

Films Filmspotting watched in 2019

  • Inside Llewyn Davis
  • Mike Birbiglia: The New One
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Midsommar
  • One Child Nation
  • A Hidden Life
  • Atlantics
  • Honey Boy
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • I Lost My Body
  • Portrait of a Lady on Fire
  • The Biggest Little Farm
  • Honeyland
  • Varda by Agnès
  • Richard Jewell
  • Little Women
  • The Two Popes
  • Judy
  • A Beautiful Day in the Neighborhood
  • Pain and Glory
  • Knives Out
  • Uncut Gems
  • Light from Light
  • Little Women
  • Marriage Story
  • Ford v Ferrari
  • Lynch: A History
  • Dolemite Is My Name
  • Magnolia
  • Jojo Rabbit
  • National Theatre Live: Fleabag
  • Ash Is Purest White
  • The King
  • Miles Davis: Birth of the Cool
  • Echo in the Canyon
  • The Report
  • The Irishman
  • The Laundromat
  • Our Time Will Come
  • The Lighthouse
  • Parasite
  • The Midnight After
  • American Beauty
  • Joker
  • Let the Bullets Fly
  • Ad Astra
  • Dangerous Liaisons
  • Judgment at Nuremberg
  • Summer Stock
  • Easter Parade
  • Hustlers
  • Eyes Wide Shut
  • Dave Chappelle: Sticks & Stones
  • It Chapter Two
  • The Scarlet Empress
  • Being John Malkovich
  • American Factory
  • The Farewell
  • Shanghai Express
  • Where'd You Go, Bernadette
  • Spider-Man: Far From Home
  • Saints Rest
  • Morocco
  • The Nightingale
  • The Blue Angel
  • The Blair Witch Project
  • Mike Wallace Is Here
  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw
  • Sword of Trust
  • Aziz Ansari: Right Now
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Love, Antosha
  • Faults
  • Between Me and My Mind
  • Wild Rose
  • Yesterday
  • Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese
  • The Souvenir
  • Toy Story 4
  • Toy Story 3
  • Toy Story 2
  • Toy Story
  • The Dead Don't Die
  • Rocketman
  • The Last Black Man in San Francisco
  • Fight Club
  • Pokémon Detective Pikachu
  • Booksmart
  • The Art of Self-Defense
  • The Black Stallion
  • Being There
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Two for the Road
  • Avengers: Endgame
  • Knock Down the House
  • Charade
  • Stockholm
  • Meeting Gorbachev
  • Avengers: Endgame
  • Funny Face
  • Her Smell
  • On the Town
  • High Life
  • Shazam!
  • Hail Satan?
  • Triple Frontier
  • How to Train Your Dragon: The Hidden World
  • Nate Bargatze: The Tennessee Kid
  • The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
  • Combat Obscura
  • Amy Schumer: Growing
  • The Dirt
  • Us
  • Opening Night
  • Transit
  • The Killing of a Chinese Bookie
  • Captain Marvel
  • Apollo 11
  • A Woman Under the Influence
  • Yi Yi
  • Faces
  • Original Cast Album: Company
  • The 'Burbs
  • All That Heaven Allows
  • The Matrix
  • ReMastered: The Two Killings of Sam Cooke
  • Ray Romano: Right Here, Around the Corner
  • High Flying Bird
  • Bill & Ted's Excellent Adventure
  • The Lego Movie 2: The Second Part
  • Velvet Buzzsaw
  • Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes
  • At Eternity's Gate
  • The Sixth Sense
  • Glass
  • Fyre
  • I Feel Pretty
  • The Wife
  • Bad Times at the El Royale
  • Ant-Man and the Wasp
  • Teen Titans Go! To the Movies
  • Green Book

World map

Highly rated films Filmspotting is yet to see

  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Invisible Life
  • Kumbalangi Nights
  • John Denver Trending
  • Tux and Fanny
  • Klaus
  • Super Deluxe

Highly rated with Filmspotting’s friends Patron

  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars
  • Eyes Wide Shut
  • The Matrix
  • Roma
  • Jackie Brown
  • Little Women
  • Parasite
  • For Sama
  • The Irishman
  • Minding the Gap
  • Uncut Gems
  • Inglourious Basterds
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Deadwood: The Movie
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Star Wars: The Last Jedi
  • If Beale Street Could Talk
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • Amazing Grace
  • Marriage Story
  • Shoplifters
  • A Hidden Life
  • The Favourite
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Apollo 11
  • Knives Out
  • Transit
  • Ad Astra
  • Casino
  • The Last Black Man in San Francisco
  • Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese
  • The Farewell
  • Toy Story 4
  • Us
  • Cold War
  • Ash Is Purest White
  • Leaving Neverland
  • Can You Ever Forgive Me?
  • The Lighthouse
  • Shadow
  • Anima
  • American Factory
  • Honey Boy
  • Free Solo
  • Knock Down the House
  • A Star Is Born
  • Avengers: Endgame
  • Her Smell
  • The Souvenir
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Pain and Glory
  • Honeyland
  • Booksmart
  • Bacurau
  • Atlantics
  • Varda by Agnès
  • Dark Waters
  • Wild Rose
  • They Shall Not Grow Old

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more