2018

celia celia’s year in review

Highest rated films

  • Mamma Mia! Here We Go Again

    ★★★★★

  • Blindspotting

    ★★★★★

  • The Haunting of Hill House

    ★★★★★

  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

    ★★★★★

  • Hearts Beat Loud

    ★★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • Black Panther

    ★★★★½

  • The Favourite

    ★★★★½

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • Ratatouille

    ★★★★★

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★★

  • The Devil Wears Prada

    ★★★★★

  • Pride & Prejudice

    ★★★★★

  • High School Musical 3: Senior Year

    ★★★★★

  • Black Mirror: Hang the DJ

    ★★★★★

  • A Cinderella Story

    ★★★★★

  • John Mulaney: The Comeback Kid

    ★★★★★

  • John Mulaney: New in Town

    ★★★★★

  • The Shining

    ★★★★½

  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    ★★★★½

  • I, Tonya

    ★★★★½

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

    ★★★★½

  • Harry Potter and the Goblet of Fire

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 173 Films watched
  • 14.4 Average per month
  • 3.3 Average per week

Milestones

First Film

Black Mirror: Arkangel

Jan 1

Most Watched

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

3 times

Harry Potter and the Philosopher's Stone

3 times

Black Mirror: Bandersnatch

twice

Pride & Prejudice

twice

Phantom Thread

twice

Last Film

If Beale Street Could Talk

Dec 29

Genres, Countries & Languages

Comedy
78 films
Drama
75 films
Romance
37 films
Thriller
35 films
Fantasy
29 films
Adventure
29 films
Horror
25 films
Sci Fi
20 films
Mystery
18 films
Family
15 films
USA
163 films
UK
47 films
Canada
10 films
Germany
8 films
France
7 films
Ireland
4 films
Hungary
2 films
Italy
2 films
Brazil
2 films
English
171 films
French
13 films
Spanish
5 films
German
5 films
Italian
5 films
Russian
3 films
Portuguese
2 films
Xhosa
2 films
Korean
2 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

celia’s most liked review

Bad Times at the El Royale

★★★

secretly a bunch of short films all stacked in a trench coat to make it seem like one big movie

More reviews

celia’s most liked list

i'm not a good movie fan because i haven't seen these

pulled from various "best movies ever" lists. most of these are classics that people talk about a lot and i feel left out of the convo bc i just haven't gotten around to them. lots more classics than this were left off the list because i don't really care to ever watch them (see: OG star wars trilogy)

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Over the Garden Wall
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

The Open House
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Lady Bird
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Rory Scovel Tries Stand-Up for the First Time
Average weighted rating:

3.6

Films celia watched in 2018

  • If Beale Street Could Talk
  • Black Mirror: Bandersnatch
  • Black Mirror: Bandersnatch
  • Vice
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Pride & Prejudice
  • Mary Poppins Returns
  • A Knight's Tale
  • Roma
  • The Favourite
  • Green Book
  • Tomb Raider
  • He's Just Not That Into You
  • Julie & Julia
  • A Clockwork Orange
  • Anna and the Apocalypse
  • Another Cinderella Story
  • Oh, Hello on Broadway
  • The Princess Switch
  • Fargo
  • Can You Ever Forgive Me?
  • Widows
  • Suspiria
  • Phantom Thread
  • Don't Breathe
  • The Strangers
  • Evil Dead II
  • Train to Busan
  • A Nightmare on Elm Street
  • The Cabin in the Woods
  • The Haunting of Hill House
  • Hereditary
  • Over the Garden Wall
  • Long Shot
  • The Shining
  • Halloween
  • Beautiful Boy
  • Legally Blonde 2: Red, White & Blonde
  • Legally Blonde
  • First Man
  • The Birds
  • A Star Is Born
  • The Greatest Showman
  • Bad Times at the El Royale
  • Assassination Nation
  • Colette
  • Assassination Nation
  • Ratatouille
  • Ratatoing
  • Sydney White
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
  • Lizzie
  • A Simple Favor
  • Nathan for You: Finding Frances
  • Legend
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • The Little Stranger
  • Room
  • The Silence of the Lambs
  • Searching
  • Crazy Rich Asians
  • To All the Boys I've Loved Before
  • The Miseducation of Cameron Post
  • The Last Five Years
  • The Spy Who Dumped Me
  • BlacKkKlansman
  • Josie and the Pussycats
  • The Phantom of the Opera
  • Pride & Prejudice
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • Alpha
  • Blindspotting
  • The Red Pill
  • Laggies
  • Heathers
  • Fifty Shades of Grey
  • Don't Worry, He Won't Get Far on Foot
  • Sorry to Bother You
  • Dude
  • Yellow Submarine
  • Hearts Beat Loud
  • Ant-Man and the Wasp
  • Legally Blonde
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Steve Martin and Martin Short: An Evening You Will Forget for the Rest of Your Life
  • Solo: A Star Wars Story
  • Set It Up
  • Bao
  • Incredibles 2
  • Hearts Beat Loud
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • The Kissing Booth
  • Hereditary
  • Eighth Grade
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • Mamma Mia!
  • Ocean's Eight
  • The Devil Wears Prada
  • First Reformed
  • The Big Sick
  • Stardust
  • A Cinderella Story
  • Tully
  • Coraline
  • Josie and the Pussycats
  • High School Musical 3: Senior Year
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • The Five-Year Engagement
  • Avengers: Infinity War
  • I Love You, Man
  • Hannah Montana: The Movie
  • Troll 2
  • Colossal
  • The Box
  • 13 Going on 30
  • What We Do in the Shadows
  • Truth or Dare
  • Election
  • Landline
  • Rory Scovel Tries Stand-Up for the First Time
  • Anchorman: The Legend of Ron Burgundy
  • Rings
  • Adventureland
  • An Officer and a Gentleman
  • Blockers
  • Superbad
  • The Royal Tenenbaums
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • A Quiet Place
  • What If
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • EMO the Musical
  • Paddington
  • Fantastic Mr. Fox
  • Harry Potter and the Order of the Phoenix
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
  • Isle of Dogs
  • The Circle
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince
  • Atomic Blonde
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
  • Love, Simon
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • John Mulaney: New in Town
  • The Death of Stalin
  • Thoroughbreds
  • Lady Bird
  • Game Night
  • Annihilation
  • Memento
  • Before Midnight
  • Before Sunset
  • Black Panther
  • Fifty Shades Freed
  • Before Sunrise
  • The Open House
  • Frances Ha
  • Dreamgirls
  • Jackie
  • The Post
  • Phantom Thread
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • It Follows
  • I, Tonya
  • Black Mirror: Black Museum
  • Black Mirror: Metalhead
  • Black Mirror: Hang the DJ
  • Black Mirror: Crocodile
  • Black Mirror: USS Callister
  • Black Mirror: Arkangel

World Map

Highly rated films celia is yet to see

  • Shoplifters
  • An Elephant Sitting Still
  • Dirty Computer
  • Ode to Nothing
  • Capernaum
  • Burning
  • The Wild Pear Tree
  • Swing Kids

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more