2019

celia celia’s year in review

Highest rated films

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Little Women

    ★★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • Booksmart

    ★★★★½

  • Ad Astra

    ★★★★½

  • Rocketman

    ★★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • Get Out

    ★★★★★

  • La La Land

    ★★★★★

  • Titanic

    ★★★★★

  • The Devil Wears Prada

    ★★★★★

  • Moulin Rouge!

    ★★★★★

  • Cold War

    ★★★★★

  • The Sound of Music

    ★★★★★

  • Dirty Dancing

    ★★★★★

  • A Cinderella Story

    ★★★★★

  • John Mulaney: New in Town

    ★★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • The Shining

    ★★★★½

  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    ★★★★½

  • The Nice Guys

    ★★★★½

  • The Great Gatsby

    ★★★★½

  • 10 Things I Hate About You

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 128 Films watched
  • 10.7 Average per month
  • 2.5 Average per week

Milestones

First Film

Spider-Man: Into the Spider-Verse

Jan 8

Most Watched

La La Land

4 times

Breakfast at Tiffany's

3 times

Moulin Rouge!

3 times

After

3 times

Little Women

twice

Last Film

Little Women

Dec 25

Genres, Countries & Languages

Drama
67 films
Comedy
64 films
Romance
50 films
Thriller
23 films
Fantasy
20 films
Adventure
19 films
Music
18 films
Horror
17 films
Family
12 films
Mystery
12 films
USA
122 films
UK
22 films
Canada
9 films
Australia
5 films
France
4 films
China
4 films
Germany
2 films
Spain
2 films
Poland
2 films
English
126 films
French
17 films
Spanish
14 films
German
9 films
Russian
5 films
Portuguese
4 films
Italian
4 films
Swedish
4 films
Japanese
3 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

celia’s most liked review

Midsommar

★★½

between this and Hereditary, Ari Aster has clearly expressed a fascination with female grief, showing women sobbing and screaming like its pornography. it’s a pattern i’m not very excited about, and where it felt earned in Hereditary, it feels like the torture of a young girl in Midsommar. 

i’ve rarely…

More reviews

celia’s most liked list

2018 RANKED

movies i saw (that got theater releases) in 2018 ranked.

my personal favorite consequence of this list is Fifty Shades Freed coming in right before First Reformed

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Swiped
Average weighted rating:

0.9

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Fame
Average weighted rating:

2.4

Films celia watched in 2019

  • Little Women
  • Uncut Gems
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Cats
  • 1917
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • Mamma Mia!
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Grease
  • Breakfast at Tiffany's
  • Dirty Dancing
  • Waves
  • La La Land
  • Knives Out
  • Little Women
  • Frozen II
  • Bombshell
  • Marriage Story
  • Mike Birbiglia: Thank God for Jokes
  • Moulin Rouge!
  • Zombieland: Double Tap
  • What We Do in the Shadows
  • Parasite
  • Get Out
  • The Shining
  • Truth or Dare
  • Clue
  • Moulin Rouge!
  • Coraline
  • Going the Distance
  • Ad Astra
  • The Nice Guys
  • Tall Girl
  • Hustlers
  • Over the Garden Wall
  • It Chapter Two
  • The Peanut Butter Falcon
  • Ready or Not
  • Now You See Me
  • La La Land
  • Romeo + Juliet
  • EverAfter
  • Anastasia
  • The Sound of Music
  • The Lion King
  • The Devil Wears Prada
  • After
  • Se7en
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • The Great Gatsby
  • The Art of Self-Defense
  • Luce
  • (500) Days of Summer
  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2
  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1
  • Camp Rock
  • The Twilight Saga: Eclipse
  • The Twilight Saga: New Moon
  • The Nice Guys
  • The Farewell
  • Twilight
  • Swiped
  • A Cinderella Story
  • Fifty Shades of Grey
  • Midsommar
  • Wedding Crashers
  • Late Night
  • Zombieland
  • About Time
  • Rocketman
  • Ma
  • Aladdin
  • Crazy, Stupid, Love.
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • Easy A
  • Breakfast at Tiffany's
  • Seven Brides for Seven Brothers
  • Breakfast at Tiffany's
  • Josie and the Pussycats
  • Titanic
  • Booksmart
  • The Prince & Me
  • Pokémon Detective Pikachu
  • Aliens
  • Cat on a Hot Tin Roof
  • Alien
  • After
  • Fame
  • Going Clear: Scientology and the Prison of Belief
  • Easy A
  • La La Land
  • Avengers: Endgame
  • Wild Nights with Emily
  • Teen Spirit
  • Missing Link
  • After
  • The Perfect Date
  • Pet Sematary
  • High Life
  • Unfriended
  • Straight Outta Compton
  • Us
  • What a Girl Wants
  • Seven Brides for Seven Brothers
  • Dumbo
  • Pan's Labyrinth
  • Us
  • Bill & Ted's Excellent Adventure
  • Five Feet Apart
  • Billionaire Boys Club
  • Ralph Breaks the Internet
  • The Sisterhood of the Traveling Pants
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • Singin' in the Rain
  • Cam
  • Moulin Rouge!
  • Game Night
  • La La Land
  • Justice League
  • Across the Universe
  • Ella Enchanted
  • 10 Things I Hate About You
  • Cold War
  • John Mulaney: New in Town
  • The Conjuring
  • The Upside
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

World Map

Highly rated films celia is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Invisible Life
  • Kumbalangi Nights
  • Sound of Metal
  • Bacurau
  • The Lighthouse
  • The Last Black Man in San Francisco
  • And Then We Danced

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more