filmtobes has logged 56 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Donnie Brasco

Donnie Brasco

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Friday

Friday

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dangerous Encounters of the First Kind

Dangerous Encounters of the First Kind

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
American History X

American History X

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Master

The Master

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Symbiopsychotaxiplasm: Take One

Symbiopsychotaxiplasm: Take One

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
93 Days

93 Days

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bullet Ballet

Bullet Ballet

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Forgotten

Forgotten

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The King

The King

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry