• The Night of the Hunter

    The Night of the Hunter

    ★★★★

    Why are preachers in movies always hella sus

  • Candyman

    Candyman

    ★★★½

    Yahya Abdul-Mateen II: "Yo check out how to summon this Candyman dude."
    Teyonah Parris: "I think that's a bad idea."
    Yahya: *does it anyway*
    5 minutes later: "I think I've made a terrible mistake."

  • Mamma Mia!

    Mamma Mia!

    ★★

    Look I get that the drama is soap opera-like and the songs are popular, but does that make this movie a modern classic? Hell no.

  • Jurassic Park

    Jurassic Park

    ★★★★★

    "When the Pirates of the Caribbean breaks down, the pirates don't eat the tourists."

  • Man on Fire

    Man on Fire

    ★★

    I'm really surprised at how low the critics score is vs how high the ratings are from the people I follow on Letterboxd. But personally this was a boring, headache-inducing mess with some of the worst editing I've seen in a mainstream movie. Denzel Washington is obviously excellent but his character isn't as interesting, neither is the mystery surrounding the kidnapping which feels dragged out and hard to follow, not to mention Dakota Fanning is kind of annoying here.

  • Copshop

    Copshop

    ★★★½

    What a fun movie that came out of nowhere and surprised me. It's got an entertaining concept, fun banter and great action when it's there. Definitely a good pick for action fans.

  • Snake Eyes: G.I. Joe Origins

    Snake Eyes: G.I. Joe Origins

    ★★

    Can't believe they named Samara Weaving's character Scarlett O'Hara. Speaking of which can we get Scarlett: G.I. Joe Origins next?

  • The Rental

    The Rental

    ★★★

    Dave Franco has promise as a filmmaker but the generic setup leads nowhere interesting or meaningful. At least Dan Stevens and Alison Brie are quite good.

  • Kate

    Kate

    ★★

    Can't believe Netflix was so proud of Gunpowder Milkshake that they remade it only 2 months later but with Mary Elizabeth Winstead and Woody Harrelson instead of Karen Gillan and Paul Giamatti.

  • Rushmore

    Rushmore

    ★★★½

    I can only imagine what Wes' high school friends thought of this movie

  • Malignant

    Malignant

    ★★★

    I thought this was gonna be a mellow, dark psychological horror movie... and boy was I in for a surprise. What this actually is is an extremely campy, uberviolent John Carpenter body horror film that's borderline an action movie at times. It's definitely a movie made by a director, as James Wan makes very specific and daring choices. Does that excuse all the cheesy dialogue and writing? Eh.

  • Legally Blonde

    Legally Blonde

    ★★★½

    "Screw sisterhood! This is a murder trial, not a scandal!"