film has logged 43 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jesus Camp

Jesus Camp

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
28
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Godfather

The Godfather

1972
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Breathless

Breathless

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Crash

Crash

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
16
National Treasure: Book of Secrets

National Treasure: Book of Secrets

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
15
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
10
A Wrinkle in Time

A Wrinkle in Time

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Multiplication Rap

Multiplication Rap

1999
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Last Tango in Paris

Last Tango in Paris

1972
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Unicorn Store

Unicorn Store

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Land Before Time

The Land Before Time

1988
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Triumph of the Will

Triumph of the Will

1935
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

1915
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
02
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1896
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Carol

Carol

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
31
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Avatar

Avatar

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Declaration of Independence

Declaration of Independence

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry