Finley has logged 98 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Fail to Appear

Fail to Appear

2017
×
Read the review Edit this entry  
11
Anne at 13,000 Ft.

Anne at 13,000 Ft.

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
A Faithful Man

A Faithful Man

2018
×
Read the review Edit this entry  
06
Lover for a Day

Lover for a Day

2017
×
Read the review Edit this entry  
06
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
Read the review Edit this entry  
04
Love Songs

Love Songs

2007
×
Read the review Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
Read the review Edit this entry  
07
Orlando

Orlando

1992
×
Read the review Edit this entry  
06
Smooth Talk

Smooth Talk

1985
×
Read the review Edit this entry  
06
Marvin's Room

Marvin's Room

1996
×
Read the review Edit this entry  
02
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
Read the review Edit this entry  
02
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

2004
×
Read the review Edit this entry  
31
Holidate

Holidate

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
24
All About Eve

All About Eve

1950
×
Read the review Edit this entry  
23
Ma

Ma

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
Read the review Edit this entry  
09
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
Read the review Edit this entry  
02
I Carry You With Me

I Carry You With Me

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
Read the review Edit this entry  
11
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
Read the review Edit this entry  
09
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
Read the review Edit this entry  
09
Fatal Attraction

Fatal Attraction

1987
×
Read the review Edit this entry  
07
Grease 2

Grease 2

1982
×
Read the review Edit this entry  
07
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
Read the review Edit this entry  
07
Elvira, Mistress of the Dark

Elvira, Mistress of the Dark

1988
×
Read the review Edit this entry  
02
The Daytrippers

The Daytrippers

1996
×
Read the review Edit this entry  
26
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Seventh Victim

The Seventh Victim

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Crisis: Behind a Presidential Commitment

Crisis: Behind a Presidential Commitment

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bad Education

Bad Education

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
The Host

The Host

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The High Note

The High Note

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Polyester

Polyester

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
I Know This Much Is True

I Know This Much Is True

2020
×
Read the review Edit this entry  
17
Waiting for Guffman

Waiting for Guffman

1996
×
Read the review Edit this entry  
17
It Felt Like Love

It Felt Like Love

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Josie and the Pussycats

Josie and the Pussycats

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rat Race

Rat Race

2001
×
Read the review Edit this entry  
15
Nenette and Boni

Nenette and Boni

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Like a Boss

Like a Boss

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
12
I Know This Much Is True

I Know This Much Is True

2020
×
Read the review Edit this entry  
02
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Second Cousins Once Removed

Second Cousins Once Removed

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cats

Cats

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry