Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Monster

Monster

2003
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Thir13en Ghosts

Thir13en Ghosts

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Ghost Ship

Ghost Ship

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cherry Falls

Cherry Falls

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Deceased

The Deceased

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Confessions of a Teenage Drama Queen

Confessions of a Teenage Drama Queen

2004
×
Read the review Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rhythm Nation 1814

Rhythm Nation 1814

1989
×
Read the review Edit this entry  
20
Jawbreaker

Jawbreaker

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
I AM PABLLO

I AM PABLLO

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
Scooby-Doo! and the Cyber Chase

Scooby-Doo! and the Cyber Chase

2001
×
Read the review Edit this entry  
12
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
SLC Punk

SLC Punk

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Breakdown

Breakdown

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Stepford Wives

The Stepford Wives

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Death at a Funeral

Death at a Funeral

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Spencer

Spencer

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Edit this entry  
14
Multiple Maniacs

Multiple Maniacs

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Passing

Passing

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Stay Alive

Stay Alive

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bronson

Bronson

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Edit this entry  
31
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry