fiona has logged 135 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Die Hard

Die Hard

1988
×
Read the review Edit this entry  
24
Sicario

Sicario

2015
×
★★★½
Edit this entry  
23
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
Edit this entry  
22
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
Edit this entry  
21
The Ascent

The Ascent

1977
×
Read the review Edit this entry  
16
The Babadook

The Babadook

2014
×
Read the review Edit this entry  
16
The Witch

The Witch

2015
×
Read the review Edit this entry  
16
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
Read the review Edit this entry  
16
Lemon

Lemon

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Werner Herzog Eats His Shoe

Werner Herzog Eats His Shoe

1980
×
Read the review Edit this entry  
02
Lemon

Lemon

1969
×
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
Read the review Edit this entry  
23
The Shining

The Shining

1980
×
Read the review Edit this entry  
20
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★
Edit this entry  
11
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Letter Never Sent

Letter Never Sent

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
Read the review Edit this entry  
17
Ida

Ida

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Green Room

Green Room

2015
×
Edit this entry  
02
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
Edit this entry  
21
Gummo

Gummo

1997
×
Read the review Edit this entry  
20
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★½
Edit this entry  
20
The Secret Life of Pets

The Secret Life of Pets

2016
×
Read the review Edit this entry  
14
News from Home

News from Home

1976
×
Read the review Edit this entry  
09
The Little Prince

The Little Prince

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
05
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
Read the review Edit this entry  
01
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
Edit this entry  
21
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
Read the review Edit this entry  
11
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Talhotblond

Talhotblond

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Piper

Piper

2016
×
Read the review Edit this entry  
27
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
Read the review Edit this entry  
26
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
Read the review Edit this entry  
25
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
Read the review Edit this entry  
22
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
Read the review Edit this entry  
21
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry