abby has logged 153 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Read the review Edit this entry  
22
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Cat People

Cat People

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
25
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
Read the review Edit this entry  
18
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Life Is Sweet

Life Is Sweet

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Swallow

Swallow

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★½
Edit this entry  
31
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Michael Jackson's Thriller

Michael Jackson's Thriller

1983
×
Read the review Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Raw

Raw

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Monster House

Monster House

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Man Bites Dog

Man Bites Dog

1992
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sisters

Sisters

1972
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★½
Edit this entry  
15
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Cam

Cam

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Velvet Vampire

The Velvet Vampire

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Class Action Park

Class Action Park

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Whip It

Whip It

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Unpregnant

Unpregnant

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Multiple Maniacs

Multiple Maniacs

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rafiki

Rafiki

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Pee-wee's Big Adventure

Pee-wee's Big Adventure

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Loves of a Blonde

Loves of a Blonde

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
What Keeps You Alive

What Keeps You Alive

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry