Logan has logged 45 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Frailty

Frailty

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Game

The Game

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Boy from Medellín

The Boy from Medellín

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mama

Mama

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Resolution

Resolution

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mainstream

Mainstream

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
High Life

High Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry