Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Little Things

The Little Things

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fatherhood

Fatherhood

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Psycho III

Psycho III

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Psycho II

Psycho II

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Misery

Misery

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Turn of the Screw

The Turn of the Screw

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Memento

Memento

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Boss Level

Boss Level

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Training Day

Training Day

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Day of the Fight

Day of the Fight

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Fear and Desire

Fear and Desire

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Dead Pool

The Dead Pool

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
American History X

American History X

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry