Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Misery

Misery

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Others

The Others

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dangerous Minds

Dangerous Minds

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dracula

Dracula

1992
×
Read the review Edit this entry  
24
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tropico

Tropico

2013
×
★★★★
Edit this entry  
11
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Monster

Monster

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
Black Is Beltza

Black Is Beltza

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Veneno

Veneno

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Pooh's Grand Adventure: The Search for Christopher Robin

Pooh's Grand Adventure: The Search for Christopher Robin

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Manhattan

Manhattan

1979
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Stoker

Stoker

2013
×
Edit this entry  
24
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Joker

Joker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★½
Edit this entry  
27
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Manhunt

Manhunt

2017
×
Edit this entry  
21
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Crazy About Her

Crazy About Her

2021
×
½
Edit this entry  
21
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry