• Lady Macbeth

    ★★★

  • Moonlight

    ★★★★★

  • Deadpool

  • The Love Witch

    ★★★½

  • Captain Fantastic

    ★★★½

  • The Revenant

    ★★★★½

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★½

  • The Hateful Eight

    ★★★★

  • The Martian

    ★★★★★

  • The Danish Girl

    ★★½

  • Love

    ★★★½

  • Carol

    ★★★★

  • The Witch

    ★★★★★

  • Ex Machina

    ★★★★★

  • Over the Garden Wall

    ★★★★★

  • Big Hero 6

    ★★★½

  • Gone Girl

    ★★★½

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★½

  • White Bird in a Blizzard

    ★★★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★

  • Phineas and Ferb: Star Wars

    ★★★★★

  • I Origins

    ★★½

  • Chef

    ★★★½

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • The Babadook

    ★★½

  • Whiplash

    ★★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★½

  • Tropico

    ★★★★

  • The Hunger Games: Catching Fire

  • 12 Years a Slave

    ★★★★½

  • Her

    ★★★★½

  • Palo Alto

    ★★★★

  • About Time

    ★★★★½

  • Blue Is the Warmest Color

  • The Lunchbox

    ★★★★

  • The Bling Ring

    ★★½

  • The Great Gatsby

    ★★★★★

  • Iron Man 3

  • Attack on Titan: Crimson Bow and Arrow

    ★★★★★

  • The Conjuring

    ½

  • Stoker

    ★★★½

  • Les Misérables

    ★★★★

  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

    ★★★

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★★★½

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★½

  • The Dictator

    ★½

  • The Hunger Games

    ★★★½

  • The Girl with the Dragon Tattoo

    ★★★★

  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

    ★★½

  • Hugo

    ★★★★

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

    ★★★

  • Drive

    ★★★½

  • Thor

    ★★

  • Tangled

    ★★★

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

    ★★★

  • The Social Network

    ★★★★★

  • Submarine

    ★★★★½

  • The King's Speech

    ★½

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★½

  • Inception

    ★★★

  • The Twilight Saga: Eclipse

    ★★½

  • Iron Man 2

  • Blue Valentine

    ★★★

  • The Princess and the Frog

    ★★★★

  • The Twilight Saga: New Moon

    ★★★★½

  • (500) Days of Summer

    ★★½

  • Harry Potter and the Half-Blood Prince

    ★★★

  • My Sister's Keeper

  • Enter the Void

    ★★½

  • Inglourious Basterds

    ★★★★½

  • Up

    ★★★★★

  • Watchmen

    ★★★½