• Wonder Woman 1984

    ★★★½

  • Mank

    ★★★★

  • Soul

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★½

  • Tenet

    ★★★½

  • The Way Back

    ★★½

  • The Invisible Man

    ★★★½

  • Superman: Red Son

    ★★★

  • Onward

    ★★★

  • Emma.

    ★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★

  • Kajillionaire

    ★★★★

  • The Exigency

    ★★★★

  • 6 Underground

  • Little Women

    ★★★★

  • The Gentlemen

    ★★★½

  • 1917

    ★★★½

  • Charlie's Angels

    ★★½

  • Queen & Slim

    ★★★

  • Klaus

    ★★★½

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★★

  • The Irishman

    ★★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★½

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Dolemite Is My Name

    ★★★

  • Hustlers

    ★★★★

  • Leap of Faith: William Friedkin on The Exorcist

    ★★★★½

  • The Laundromat

    ★★★½

  • The Two Popes

    ★★★

  • Joker

    ★★★

  • Waves

    ★★★★½

  • Ford v Ferrari

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Ad Astra

    ★★★★

  • Where'd You Go, Bernadette

    ★★★½

  • A Rainy Day in New York

    ★★½

  • Frankenstein's Monster's Monster, Frankenstein

    ★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★½

  • Midsommar

    ★★★

  • Murder Mystery

    ★★½

  • Parasite

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • I Lost My Body

    ★★★

  • Rocketman

    ★★★½

  • The Hustle

    ★★½

  • The Neighbors' Window

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • Missing Link

    ★★★

  • Shazam!

    ★★★½

  • Us

    ★★★½

  • Pain and Glory

    ★★★★½

  • Booksmart

    ★★★½

  • The Art of Self-Defense

    ★★★½

  • Captain Marvel

    ★★½

  • Light of My Life

    ★★★★½

  • Alita: Battle Angel

    ★★★★

  • The Vast of Night

    ★★★★

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★

  • Honey Boy

    ★★★½

  • The Farewell

    ★★★★

  • Apollo 11

    ★★★½

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★½

  • Vice

    ★★★½

  • Bumblebee

    ★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • Aquaman

    ★★★

  • Mowgli: Legend of the Jungle

    ★★★½