Blue has logged 64 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Lonely Are the Brave

Lonely Are the Brave

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Edit this entry  
29
The In-Laws

The In-Laws

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Penguin Bloom

Penguin Bloom

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Life Is Sweet

Life Is Sweet

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Drowning by Numbers

Drowning by Numbers

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
Lust, Caution

Lust, Caution

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Radio Days

Radio Days

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Deathtrap

Deathtrap

1982
×
★★★★
Edit this entry  
24
In the Bedroom

In the Bedroom

2001
×
★★★★
Edit this entry  
23
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
David Lynch: The Art Life

David Lynch: The Art Life

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Picture of Dorian Gray

The Picture of Dorian Gray

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Brink's Job

The Brink's Job

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Love and Anarchy

Love and Anarchy

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Modest Heroes

Modest Heroes

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
Mr. Arkadin

Mr. Arkadin

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Casualties of War

Casualties of War

1989
×
★★★½
Edit this entry  
21
Score: A Film Music Documentary

Score: A Film Music Documentary

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ordet

Ordet

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★
Edit this entry  
19
Memories

Memories

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Salvador

Salvador

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Reflecting Skin

The Reflecting Skin

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★★
Edit this entry  
15
Hannibal

Hannibal

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Public Speaking

Public Speaking

2010
×
★★★★
Edit this entry  
14
About Time

About Time

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Timecrimes

Timecrimes

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Kuroneko

Kuroneko

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Loves of a Blonde

Loves of a Blonde

1965
×
★★★★
Edit this entry  
13
Two for the Road

Two for the Road

1967
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Breaking Point

The Breaking Point

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Devil and Father Amorth

The Devil and Father Amorth

2017
×
Edit this entry  
10
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Coming Home

Coming Home

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Leap of Faith: William Friedkin on The Exorcist

Leap of Faith: William Friedkin on The Exorcist

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★★
Edit this entry