Steve has logged 506 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Foxy Brown

Foxy Brown

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Santa Claus

Santa Claus

1959
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Bounty Killer

Bounty Killer

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Christmas Town

Christmas Town

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
I Eat Your Skin

I Eat Your Skin

1971
×
Read the review Edit this entry  
17
Police Story 3: Super Cop

Police Story 3: Super Cop

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Paradise

Paradise

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ricochet

Ricochet

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Universal Soldier

Universal Soldier

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Prince Avalanche

Prince Avalanche

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Closer

Closer

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Turbulence

Turbulence

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Find Me Guilty

Find Me Guilty

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fierce Creatures

Fierce Creatures

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
8 Million Ways to Die

8 Million Ways to Die

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Homefront

Homefront

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mortuary

Mortuary

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Tommy Boy

Tommy Boy

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Black Klansman

The Black Klansman

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Hummingbird

Hummingbird

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Coffy

Coffy

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dredd

Dredd

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Wrong

Wrong

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Be Kind Rewind

Be Kind Rewind

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Crystal Fairy & the Magical Cactus

Crystal Fairy & the Magical Cactus

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry