Steve has logged 45 entries for films during November 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Be Kind Rewind

Be Kind Rewind

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Crystal Fairy & the Magical Cactus

Crystal Fairy & the Magical Cactus

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Paranormal Activity

Paranormal Activity

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hard Rain

Hard Rain

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
In Good Company

In Good Company

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Young Adult

Young Adult

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Heist

Heist

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cedar Rapids

Cedar Rapids

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Grabbers

Grabbers

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
About Time

About Time

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Brigadoon

Brigadoon

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Match Point

Match Point

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Down Terrace

Down Terrace

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Lifeguard

The Lifeguard

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Spy Who Came In from the Cold

The Spy Who Came In from the Cold

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Europa Report

Europa Report

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Uninvited

The Uninvited

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hard Target

Hard Target

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Computer Chess

Computer Chess

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Targets

Targets

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Cape Fear

Cape Fear

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Hitchcock

Hitchcock

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dirty Wars

Dirty Wars

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marathon Man

Marathon Man

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Parker

Parker

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Monsters

Monsters

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
He Got Game

He Got Game

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Desperado

Desperado

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Intolerable Cruelty

Intolerable Cruelty

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Enough Said

Enough Said

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mama

Mama

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry