Steve has logged 65 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
Read the review Edit this entry  
11
Mank

Mank

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
Present Company

Present Company

2008
×
★★★★
Edit this entry  
15
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Wuss

Wuss

2011
×
★★★½
Edit this entry  
09
The NeverEnding Story

The NeverEnding Story

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Aeronauts

The Aeronauts

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
You Should Have Left

You Should Have Left

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★★
Edit this entry  
09
I Used to Go Here

I Used to Go Here

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Sister Street Fighter

Sister Street Fighter

1974
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Rental

The Rental

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Ballad of Lefty Brown

The Ballad of Lefty Brown

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★★★
Edit this entry  
15
Relic

Relic

2020
×
★★★★
Edit this entry  
15
Hollywood Shuffle

Hollywood Shuffle

1987
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Last House on the Left

The Last House on the Left

1972
×
★★★★
Edit this entry  
13
Archive

Archive

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Edit this entry  
01
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
24
After Midnight

After Midnight

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★
Edit this entry  
16
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Becky

Becky

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
Extraction

Extraction

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Lovebirds

The Lovebirds

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Bloodshot

Bloodshot

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
James vs. His Future Self

James vs. His Future Self

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
Blow the Man Down

Blow the Man Down

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
1BR

1BR

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Vivarium

Vivarium

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry