David has logged 364 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Corpus Christi

Corpus Christi

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★★
Edit this entry  
29
The Mystery of D.B. Cooper

The Mystery of D.B. Cooper

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Edit this entry  
27
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★
Edit this entry  
26
Diary of a Mad Housewife

Diary of a Mad Housewife

1970
×
★★★½
Edit this entry  
25
News of the World

News of the World

2020
×
★★½
Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Edit this entry  
24
Butt Boy

Butt Boy

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Scenes from a Mall

Scenes from a Mall

1991
×
★★★
Edit this entry  
22
Billie

Billie

2019
×
★★½
Edit this entry  
21
Education

Education

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★½
Edit this entry  
19
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★½
Edit this entry  
18
Another Round

Another Round

2020
×
★★½
Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★½
Edit this entry  
17
For the Love of Movies: The Story of American Film Criticism

For the Love of Movies: The Story of American Film Criticism

2009
×
★★
Edit this entry  
17
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★
Edit this entry  
16
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★½
Edit this entry  
15
Boys State

Boys State

2020
×
★★½
Edit this entry  
14
Words on Bathroom Walls

Words on Bathroom Walls

2020
×
★★½
Edit this entry  
13
Dolly Parton's Christmas on the Square

Dolly Parton's Christmas on the Square

2020
×
Edit this entry  
13
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★½
Edit this entry  
13
Beastie Boys Story

Beastie Boys Story

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
Love, Lights, Hanukkah!

Love, Lights, Hanukkah!

2020
×
★★
Edit this entry  
12
Rent-A-Pal

Rent-A-Pal

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Woman Who Wasn't There

The Woman Who Wasn't There

2012
×
★★★
Edit this entry  
10
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★½
Edit this entry  
09
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★½
Edit this entry  
08
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Forty-Year-Old Version

The Forty-Year-Old Version

2020
×
★★★
Edit this entry  
06
Sometimes Always Never

Sometimes Always Never

2018
×
★★
Edit this entry  
06
Five Star Christmas

Five Star Christmas

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Nest

The Nest

2020
×
★★★
Edit this entry  
05
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Edit this entry  
03
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Masters of the Universe

Masters of the Universe

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Christine

Christine

2016
×
★★½
Edit this entry  
29
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Skin: A History of Nudity in the Movies

Skin: A History of Nudity in the Movies

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★½
Edit this entry  
27
The Opening Act

The Opening Act

2020
×
★★
Edit this entry  
27
Uncle Frank

Uncle Frank

2020
×
★★
Edit this entry