Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Man Bites Dog

Man Bites Dog

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Brightburn

Brightburn

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
November

November

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Beanfilm

Beanfilm

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Tigers Are Not Afraid

Tigers Are Not Afraid

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Amer

Amer

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
28 Weeks Later

28 Weeks Later

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Classic Horror Story

A Classic Horror Story

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Annette

Annette

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Final Destination 5

Final Destination 5

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Splice

Splice

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Final Destination

The Final Destination

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Final Destination 3

Final Destination 3

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Blair Witch

Blair Witch

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
04
The Ring

The Ring

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Final Destination 2

Final Destination 2

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Amarcord

Amarcord

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Brand New Cherry Flavor

Brand New Cherry Flavor

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Candyman

Candyman

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Censor

Censor

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Salut les Cubains

Salut les Cubains

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Apples

Apples

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Our Little Sister

Our Little Sister

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Taxi

Taxi

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Motorcycle Diaries

The Motorcycle Diaries

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Madness of King George

The Madness of King George

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gallipoli

Gallipoli

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Beautiful Thing

Beautiful Thing

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Ghost and Mrs. Muir

The Ghost and Mrs. Muir

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sons of the Desert

Sons of the Desert

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Barbara

Barbara

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Special Day

A Special Day

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Zola

Zola

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry