Tentin has logged 188 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Croods

The Croods

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Baseball

Baseball

1994
×
Read the review Edit this entry  
27
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
Read the review Edit this entry  
16
The Best That Never Was

The Best That Never Was

2010
×
Read the review Edit this entry  
16
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
You Don't Know Bo

You Don't Know Bo

2012
×
Read the review Edit this entry  
15
Free Spirits

Free Spirits

2013
×
Read the review Edit this entry  
13
The Captive

The Captive

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Bill Burr: I'm Sorry You Feel That Way

Bill Burr: I'm Sorry You Feel That Way

2014
×
Edit this entry  
13
Lewis Black: Old Yeller - Live at the Borgata

Lewis Black: Old Yeller - Live at the Borgata

2013
×
Edit this entry  
12
The Improv: 50 Years Behind the Brick Wall

The Improv: 50 Years Behind the Brick Wall

2013
×
Edit this entry  
12
Blackbird

Blackbird

2007
×
Read the review Edit this entry  
11
Park Avenue: Money, Power & The American Dream

Park Avenue: Money, Power & The American Dream

2012
×
Read the review Edit this entry  
07
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
I Origins

I Origins

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Brian and the Boz

Brian and the Boz

2014
×
Edit this entry  
03
Big Shot

Big Shot

2013
×
Edit this entry  
03
Arbitrage

Arbitrage

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Sacrament

The Sacrament

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Secretary

Secretary

2002
×
★★★
Edit this entry  
30
Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend

Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend

2013
×
Edit this entry  
29
Jay Mohr: Funny for a Girl

Jay Mohr: Funny for a Girl

2012
×
Edit this entry  
29
You're Next

You're Next

2011
×
Read the review Edit this entry  
29
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Devil's Knot

Devil's Knot

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Playing for the Mob

Playing for the Mob

2014
×
Read the review Edit this entry  
27
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The East

The East

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sound of My Voice

Sound of My Voice

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Another Earth

Another Earth

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
Read the review Edit this entry  
26
Savages

Savages

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Oculus

Oculus

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Awakening

The Awakening

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Pact

The Pact

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Following

Following

1998
×
Read the review Edit this entry  
09
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Interstellar

Interstellar

2014
×
Read the review Edit this entry  
05
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry