• Blue Ruin

    Blue Ruin

    ★½

    Boy was this dumb

  • Thirst

    Thirst

    ★★

    Some interesting stuff in here, but way too self-indulgent.

  • Total Recall

    Total Recall

    ★★★★

    Giving 1 star for each of benny's 5 kids

  • Hatchet

    Hatchet

    ★★★

    Why not watch hatchet?

  • Quest for Fire

    Quest for Fire

    ★★★★★

    Honestly, what a film. It's so ballsy to depict humanity as it was back then without adding some modern interactions seeping in.
    Gloriously stupid, and endlessly engaging.

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★½

    Nerdy, corny material, but handled so well by all involved. It's such an easy watch and even limited characters are well represented

  • Mommy Dead and Dearest

    Mommy Dead and Dearest

    ★★★

    What a bizarre and deeply sad story. It gets oddly funny for like 20 minutes which is a little off putting.

  • American Beauty

    American Beauty

    Ah a hateable character has a midlife crisis and cardboard characters react. Themes you see in a season of some half-assed family tv show, but condensed into two hours.

  • Gravity

    Gravity

    ★½

    Space scenery is neat. Plot and characters are mucho garbaggio

  • Chef

    Chef

    ½

    God I hate chef

  • 3-Headed Shark Attack

    3-Headed Shark Attack

    ★★

    It is what it is

  • Final Destination 2

    Final Destination 2

    ★★

    Head and shoulders above the other FD films. Mediocre