Roman has logged 292 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Shark Tale

Shark Tale

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★½
Edit this entry  
18
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Edit this entry  
10
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Smurfs: The Lost Village

Smurfs: The Lost Village

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Annette

Annette

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Untold: Breaking Point

Untold: Breaking Point

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Edit this entry  
03
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Addams Family

The Addams Family

2019
×
★½
Edit this entry  
03
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★½
Edit this entry  
01
Michael Jackson's Thriller

Michael Jackson's Thriller

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
My Little Pony: A New Generation

My Little Pony: A New Generation

2021
×
★½
Edit this entry  
27
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★
Edit this entry  
24
Partie d'écarté

Partie d'écarté

1896
×
Edit this entry  
23
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★
Edit this entry  
21
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Last Dance

The Last Dance

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
42 to 1

42 to 1

2018
×
★★★
Edit this entry  
17
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Schumacher

Schumacher

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Jazz Singer

The Jazz Singer

1927
×
★★
Edit this entry  
09
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★½
Edit this entry  
08
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Haunted Castle

The Haunted Castle

1897
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1896
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
A Nightmare

A Nightmare

1896
×
★★★
Edit this entry  
07
The Black Imp

The Black Imp

1905
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Human Fly

The Human Fly

1902
×
★★½
Edit this entry  
07
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Workers Leaving the Lumière Factory

Workers Leaving the Lumière Factory

1895
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Four Troublesome Heads

The Four Troublesome Heads

1898
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The Man with the Rubber Head

The Man with the Rubber Head

1901
×
★★★
Read prior review Edit this entry