• Frenzy

    Frenzy

    ★★★

    A bit on the nose.

  • Wonder Woman 1984

    Wonder Woman 1984

    ½

    Without a doubt one of the worst films I have ever watched. Repulsive ideologically, a structural and narrative mess, and atrociously made. To actually organize these complaints into a review is probably more trouble than the film merits, so instead, I will leave it at that.

  • Tenet

    Tenet

    ★★★

    "Don't think it, feel it," uttered by Clemence Posey when she explains to The Protagonist (John David Washington) how to "retrieve" inverted objects, functions as a mission statement not just for the time travel mechanics of the film but also for the film as a whole. It's a somewhat unexpected proposition from Christopher Nolan, whose reception among both fans and critics is tied in large part to his puzzle box films that ask you not to feel, but to think…

  • Picnic at Hanging Rock

    Picnic at Hanging Rock

    ★★★★

    The moment where the guy is telling his friend that he dreamt about the girls and can't stop thinking about them had me wondering if this movie was going to go full The Virgin Suicides (yes I know its a couple decades earlier). I was a bit disappointed when it didn't, but then I realized that if it had done so we would not need The Virgin Suicides, so it's nice that it did something else. Anyway, the score and voiceover create a tone that recalls Czech New Wave films by Chytilova and Herz and Jireš, which is to say this is extremely my shit.

  • Ammonite

    Ammonite

    ★★½

    Ammonite is concerned primarily with the relationship between its co-leads, Kate Winslet as paleontologist Mary Anning and Saoirse Ronan as the younger, married Charlotte Murchison. It establishes Anning's occupational expertise, humble living, and origins, and then promptly moves on to introduce the wealthy, stifled Charlotte, who finds her way to Mary via her husband. Coincidence strikes, and initial coldness becomes warmth and then love. The degree to which their material differences can be reconciled is pondered only in the end.…

  • Swimming Out Till the Sea Turns Blue

    Swimming Out Till the Sea Turns Blue

    ★★★½

    I reviewed this one for Reverse Shot.

  • Look Then Below

    Look Then Below

    ★★★½

    Discussed here.

  • Labor of Love

    Labor of Love

    ★★★★

    Discussed here.

  • The Last City

    The Last City

    ★★★½

    Discussed at length here.

  • The Monopoly of Violence

    The Monopoly of Violence

    ★★★

    Best part is the comparison between Putin and Macron and how Putin's is a preemptive regime emphasizing "order," keeping the streets clear by arresting people before they get into the streets, whereas Macron's is one that emphasizes "law," allowing people to assemble but then finding reasons to brutalize them for the smallest perceived slight.

  • Malmkrog

    Malmkrog

    ★★★★

    The sole focus of my 3rd NYFF dispatch.

  • Fauna

    Fauna

    ★★★

    Discussed in my second NYFF dispatch.