• Venom: Let There Be Carnage

  • No Time to Die

  • Midnight Mass

  • Squid Game

  • Cry Macho

  • The Last Duel

  • The Guilty

  • Halloween Kills

  • Dune

  • Old

    ★½

  • Titane

  • Lamb

  • Meander

  • The Intruder

    ★★★★★

  • History of the Occult

  • Death Doesn't Exist, and Love Doesn't Either

    ★★★★½

  • It’s Better Not to Think About Anything

    ★★★★★

  • Pain and Glory

    ★★★★½

  • La Flor

    ★★★★★

  • Mandy

  • Get Out

  • Bone Tomahawk

  • The Witch

  • Wild Tales

  • The Purge

  • Evil Dead

  • Frances Ha

  • Where the Dead Go to Die

  • The Cabin in the Woods

  • Ostende

    ★★★★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

  • The Strangers

  • Extraordinary Stories

    ★★★★★

  • Let the Right One In

  • The Mist

  • [REC]

  • The Descent

  • Mysterious Skin

  • Saw

  • The Bottom of the Sea

    ★★★★★

  • The Ring

  • Event Horizon

  • La Haine

  • Tales from the Crypt: Demon Knight

  • In the Mouth of Madness

  • Groundhog Day

  • Dracula

  • Braindead

  • The Silence of the Lambs

  • Night of the Living Dead

  • Women on the Verge of a Nervous Breakdown

    ★★★★★

  • The Serpent and the Rainbow

  • The Fly

  • Day of the Dead

  • Waiting for the Hearse

  • The Return of the Living Dead

  • A Nightmare on Elm Street

  • Friday the 13th: The Final Chapter

  • Videodrome

  • The Thing

  • Poltergeist

  • The Shining

  • Alien

  • Network

  • Jaws

  • The Exorcist

  • Frenzy

  • Duel

  • Marnie

  • The Birds

    ★★★★★

  • Psycho

  • Breathless