2020

kait kait’s year in review

Highest rated films

  • Nomadland

    ★★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★★

  • Summerland

    ★★★★★

  • Mrs. America

    ★★★★★

  • Lungs

    ★★★★★

  • The Father

    ★★★★½

  • Pieces of a Woman

    ★★★★½

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always

    ★★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • La La Land

    ★★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★★

  • A Quiet Place

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Favourite

    ★★★★★

  • Titanic

    ★★★★★

  • Harry Potter and the Half-Blood Prince

    ★★★★★

  • About Time

    ★★★★★

  • Hustlers

    ★★★★★

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★★

  • Wild Rose

    ★★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★½

  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 114 Films watched
  • 9.5 Average per month
  • 2.2 Average per week

Milestones

First Film

Honey Boy

Feb 11

Most Watched

Wild Rose

 12 times

Judy

3 times

I'm Thinking of Ending Things

3 times

Beast

3 times

Misbehaviour

twice

Last Film

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
83 films
Comedy
48 films
Romance
28 films
Music
20 films
Thriller
15 films
Fantasy
15 films
Adventure
14 films
History
12 films
Mystery
10 films
Family
8 films
USA
83 films
UK
50 films
Canada
16 films
Ireland
6 films
France
5 films
China
2 films
Germany
2 films
Italy
2 films
Hungary
1 film
Japan
1 film
English
113 films
French
10 films
German
9 films
Spanish
5 films
Russian
3 films
Swedish
3 films
Japanese
2 films
Chinese
2 films
Italian
2 films
Norwegian
1 film

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 15 Added 49

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

kait’s most liked review

Wild Mountain Thyme

★★★

three stars for emily blunt singing and that’s it

More reviews

kait’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Fifty Shades Darker
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Lungs
Average weighted rating:

4.0

Films kait watched in 2020

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • The Assistant
  • The Midnight Sky
  • Judy
  • Misbehaviour
  • Wild Rose
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
  • Wild Rose
  • Promising Young Woman
  • Cinderella: A Comic Relief Pantomime for Christmas
  • Judy
  • The Santa Clause 3: The Escape Clause
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince
  • I'm Thinking of Ending Things
  • Harry Potter and the Order of the Phoenix
  • The Woman in White
  • Canvas
  • In a Relationship
  • The Kármán Line
  • The Prom
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
  • Wild Rose
  • I'm Your Woman
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • Nomadland
  • Wild Mountain Thyme
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • Wild Mountain Thyme
  • Gone Girl
  • The Grand Budapest Hotel
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • Happiest Season
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • Wild Rose
  • Bombshell
  • Wild Rose
  • About Time
  • The Kindergarten Teacher
  • Lady Bird
  • Hillbilly Elegy
  • Leap Year
  • The Favourite
  • How to Be Single
  • Easy A
  • A Bad Moms Christmas
  • La La Land
  • Gideon's Daughter
  • Beast
  • Bewitched
  • Bad Times at the El Royale
  • Red Light
  • My Summer of Love
  • Crazy Rich Asians
  • Easy A
  • Last Christmas
  • Music and Lyrics
  • On the Rocks
  • Wild Rose
  • The Five-Year Engagement
  • Wild Rose
  • My Summer of Love
  • Beast
  • The Haunted Mansion
  • Arthur Newman
  • I'm Thinking of Ending Things
  • Suspiria
  • The Peanut Butter Falcon
  • The High Note
  • Wild Rose
  • The Father
  • Titanic
  • Fifty Shades Darker
  • The Young Victoria
  • Halloweentown II: Kalabar's Revenge
  • Halloweentown
  • Wild Rose
  • Enola Holmes
  • Pieces of a Woman
  • I'm Thinking of Ending Things
  • Tyrannosaur
  • Lady Jane
  • Summerland
  • Wild Rose
  • If Beale Street Could Talk
  • Lungs
  • Beast
  • Pitch Perfect 3
  • The Last Black Man in San Francisco
  • Eighth Grade
  • Hustlers
  • Mrs. America
  • I Give It a Year
  • Wild Rose
  • Misbehaviour
  • Becoming
  • The Queen
  • Unsane
  • Dolittle
  • 1917
  • Parasite
  • On the Basis of Sex
  • Captain America: The First Avenger
  • Queen & Country
  • A Quiet Place
  • Breathe
  • Wild Rose
  • Bridget Jones's Diary
  • Complete Unknown
  • Vampire Academy
  • The Favourite
  • Jojo Rabbit
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Judy
  • Honey Boy

World map

Highly rated films kait is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Minari
  • Wolfwalkers
  • Quo Vadis, Aida?
  • Mangrove
  • Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more