2021

kait kait’s year to date

Highest rated films

  • WandaVision

    ★★★★★

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

    ★★★★★

  • Romeo & Juliet

    ★★★★★

  • Malcolm & Marie

    ★★★½

  • The Dig

    ★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★★

  • Soul

    ★★★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★★

  • Shrek 2

    ★★★★★

  • Chernobyl

    ★★★★★

  • Revolutionary Road

    ★★★★★

  • Wild Rose

    ★★★★★

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

    ★★★★½

  • Phantom Thread

    ★★★★½

  • Shrek

    ★★★★½

  • Pride & Prejudice

    ★★★★½

  • Pieces of a Woman

    ★★★★½

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★½

  • Shiva Baby

    ★★★★½

  • Last Christmas

    ★★★★½

  • Normal People

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 41 Films watched
  • 8.2 Average per month
  • 2.2 Average per week

Milestones

First Film

Pride & Prejudice

Jan 1

Most Watched

Romeo & Juliet

twice

Normal People

twice

Revolutionary Road

twice

Wild Rose

twice

Last Film

The Courier

May 4

Genres, countries & languages

Drama
30 films
Comedy
18 films
Romance
14 films
Fantasy
5 films
Music
5 films
Thriller
4 films
Adventure
3 films
Animation
3 films
Crime
3 films
Mystery
3 films
USA
30 films
UK
22 films
Ireland
3 films
Canada
3 films
France
2 films
Hungary
1 film
Czechia
1 film
Lithuania
1 film
Germany
1 film
English
41 films
French
2 films
German
2 films
Italian
1 film
Thai
1 film

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 12 Added 35

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

kait’s most liked review

Romeo & Juliet

★★★★★

“my bounty is as boundless as the sea”
-
coming into this, my expectations weren’t high but jesus fucking christ was i blown away and i’m not disappointed. 

the amount of warmth you could feel was insane. this cast is really a brilliant one that you don’t see in films…

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Chernobyl
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Irresistible
Average weighted rating:

2.6

Most Popular

Jojo Rabbit
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

A Battle in Waterloo

Films kait watched in 2021

  • The Courier
  • An Education
  • Shrek 2
  • Shrek
  • Unsane
  • Jojo Rabbit
  • Unpregnant
  • Romeo & Juliet
  • Romeo & Juliet
  • Normal People
  • Revolutionary Road
  • Revolutionary Road
  • Phantom Thread
  • Never Rarely Sometimes Always
  • WandaVision
  • Irresistible
  • Emma.
  • The Queen's Gambit
  • Last Christmas
  • Into the Woods
  • Bridget Jones: The Edge of Reason
  • Bridget Jones's Diary
  • I Care a Lot
  • Beast
  • Malcolm & Marie
  • Soul
  • Wild Rose
  • The World to Come
  • The Dig
  • Our Friend
  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Chernobyl
  • A Battle in Waterloo
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • Pieces of a Woman
  • Yearly Departed
  • Shiva Baby
  • Normal People
  • Game Night
  • Wild Rose
  • Pride & Prejudice

World map

Highly rated films kait is yet to see

  • Judas and the Black Messiah
  • Mass
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • CODA
  • Petite Maman
  • On the Count of Three
  • Raya and the Last Dragon

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more