Highest rated films

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★★

  • Black Panther

    ★★★★★

  • Bad Times at the El Royale

    ★★★★★

  • Ralph Breaks the Internet

    ★★★★★

  • The First Purge

    ★★★★★

  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

    ★★★★★

  • Game Over, Man!

    ★★★★★

  • Chris Rock: Tamborine

    ★★★★★

  • Get Out

    ★★★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★★

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★★★★★

  • GoodFellas

    ★★★★★

  • Doctor Strange

    ★★★★★

  • The Witch

    ★★★★★

  • I, Tonya

    ★★★★★

  • Hidden Figures

    ★★★★★

  • Hacksaw Ridge

    ★★★★★

  • Casino

    ★★★★★

  • The Big Sick

    ★★★★★

  • Wind River

    ★★★★★

  • The Invitation

    ★★★★★

  • True Romance

    ★★★★★

  • Hellraiser

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 129 Films watched
  • 10.8 Average per month
  • 2.5 Average per week

Milestones

First Film

The Babysitter

Jan 6

Last Film

Rumble in the Bronx

Dec 30

Genres, countries & languages

Comedy
57 films
Horror
34 films
Thriller
32 films
Action
24 films
Drama
22 films
Sci Fi
16 films
Crime
16 films
Documentary
13 films
Adventure
11 films
Mystery
9 films
USA
109 films
Canada
10 films
UK
9 films
France
3 films
Germany
2 films
Australia
2 films
New Zealand
2 films
China
1 film
Hong Kong
1 film
Ireland
1 film
English
129 films
German
4 films
Japanese
3 films
Italian
3 films
Spanish
3 films
Urdu
2 films
Cantonese
2 films
Xhosa
2 films
Korean
1 film

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 20 Added 8

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Taylor’s most liked review

Get Out

Get Out

★★★★★

Finally got to see this gem. It was available through HBO so I thought I would stream it before it leaves the channel this week.

Also another reason to watch is that it's nominated for Picture, Director, Screenplay and Actor. So definitely wanted to check it out.
SPOILERS AHEAD
++++++++++++++++…

More reviews

Taylor’s most liked list

The Babysitter
Naked
Death Note

Netflix Originals

list of original Netflix Movies I have seen

More lists

Highs and lows

Highest Average

GoodFellas
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

The Emoji Movie
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

ANIMATION SCHOOL REUNION
Average weighted rating:

3.4

Films Taylor watched in 2018

  • Rumble in the Bronx
  • Bird Box
  • Ralph Breaks the Internet
  • Bad Times at the El Royale
  • Ron White: If You Quit Listening, I'll Shut Up
  • The Veil
  • The Collection
  • The Witch
  • The Endless
  • As Above, So Below
  • Motivation 3: The Next Generation
  • Terrifier
  • The Kid
  • Doom
  • Spring Breakers
  • The Bad Batch
  • Wayne's World 2
  • Tusk
  • The Last Sharknado: It's About Time
  • Haunters: The Art of the Scare
  • Thor: Ragnarok
  • R.I.P.D.
  • ANIMATION SCHOOL REUNION
  • Ernest Goes to School
  • Iliza Shlesinger: Elder Millennial
  • The Babadook
  • The First Purge
  • LEGO House - Home of the Brick
  • Long Shot
  • 31
  • Deprogrammed
  • Game Over
  • Submarine Sandwich
  • Jo Koy: Live from Seattle
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Comedian
  • Derren Brown: Miracle
  • Pee-wee's Big Holiday
  • Doctor Strange
  • Nightbreed
  • Mo'nique: I Coulda Been Your Cellmate
  • The Boy
  • Earth Girls Are Easy
  • The Strange Name Movie
  • Escape Plan
  • Ryan Hamilton: Happy Face
  • Tom Segura: Disgraceful
  • Sam Kinison: Family Entertainment Hour
  • Sam Kinison: Breaking the Rules
  • Bad Asses on the Bayou
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Iliza Shlesinger: Confirmed Kills
  • Iliza Shlesinger: Freezing Hot
  • The Lords of Salem
  • The Collector
  • We will Buy your Dreams
  • Subliminal Mind Circus
  • True Romance
  • Iliza Shlesinger: War Paint
  • Katt Williams: Great America
  • Steve Martin and Martin Short: An Evening You Will Forget for the Rest of Your Life
  • The Emoji Movie
  • Ralphie May: Unruly
  • Ali Wong: Hard Knock Wife
  • Ali Wong: Baby Cobra
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Hari Kondabolu: Warn Your Relatives
  • Norm Macdonald: Hitler's Dog, Gossip & Trickery
  • Avengers: Infinity War
  • Kevin James: Never Don't Give Up
  • Joe Rogan: Triggered
  • Turbo Kid
  • Happy Hunting
  • The Man Who Would Be Polka King
  • The Ridiculous 6
  • Rob Schneider: Soy Sauce and the Holocaust
  • Marlon Wayans: Woke-ish
  • Sin City: A Dame to Kill For
  • Handsome: A Netflix Mystery Movie
  • Day of the Dead: Bloodline
  • Conor McGregor: Notorious
  • Seth Rogen's Hilarity for Charity
  • Chris Rock: Tamborine
  • 3000 Miles to Graceland
  • Boone: The Bounty Hunter
  • Dave Chappelle: The Bird Revelation
  • Dave Chappelle: Equanimity
  • Temple
  • Cabin Fever 2: Spring Fever
  • The Book of Henry
  • Setup
  • Hellraiser
  • Dave Chappelle: Deep in the Heart of Texas
  • Game Over, Man!
  • Casino
  • GoodFellas
  • The Invitation
  • Dirty Grandpa
  • Clown
  • Welcome to Willits
  • Z-O-M-B-I-E-S
  • Cabin Fever
  • Wind River
  • NYPD: Biggest Gang In New York?
  • The Devil's Candy
  • Black Panther
  • Derren Brown: Pushed to the Edge
  • The Void
  • Mercy
  • The Dead Room
  • Dave Chappelle: The Age of Spin
  • Identity Thief
  • The Ritual
  • Reefer Madness: The Movie Musical
  • Fifty Shades Freed
  • Fifty Shades Darker
  • Circle
  • Jerry Before Seinfeld
  • Hidden Figures
  • The Big Sick
  • Get Out
  • Creep 2
  • Creep
  • I, Tonya
  • Bullet to the Head
  • Hacksaw Ridge
  • Michael Bolton's Big, Sexy Valentine's Day Special
  • Bright
  • The Babysitter

World map

Highly rated films Taylor is yet to see

  • An Elephant Sitting Still
  • Shoplifters
  • Ode to Nothing
  • Dirty Computer
  • Roma
  • Capernaum
  • Blindspotting
  • The Favourite

Highly rated with Taylor’s friends Patron

  • Twin Peaks: The Return
  • The Empire Strikes Back
  • La La Land
  • 12 Angry Men
  • 2001: A Space Odyssey
  • Mad Max: Fury Road
  • The Social Network
  • Twin Peaks
  • The Shining
  • Psycho
  • Mommy
  • The Thing
  • It's a Wonderful Life
  • Inglourious Basterds
  • Stop Making Sense
  • Whiplash
  • The Lion King
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • Before Sunset
  • The Silence of the Lambs
  • Star Wars
  • Once Upon a Time in the West
  • Jurassic Park
  • Alien
  • Harakiri
  • Mulholland Drive
  • Before Sunrise
  • Schindler's List
  • Casablanca
  • Spirited Away
  • Back to the Future
  • Die Hard
  • The Dark Knight
  • The Good, the Bad and the Ugly
  • Rear Window
  • Moonlight
  • Jaws
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Andrei Rublev
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • Gone Girl
  • Heat
  • A Woman Under the Influence
  • Paris, Texas
  • Bicycle Thieves
  • My Neighbor Totoro
  • Seven Samurai
  • GoodFellas
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • Barry Lyndon
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • WALL·E
  • Yi Yi
  • Apocalypse Now
  • Arrival
  • Dancer in the Dark
  • Toy Story 3
  • The Passion of Joan of Arc
  • Do the Right Thing
  • In the Mood for Love

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more