ana has logged 45 entries for films during January 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Predestination

Predestination

2014
×
★★★
Edit this entry  
26
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Edit this entry  
24
Training Day

Training Day

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The New World

The New World

2005
×
★★★★
Edit this entry  
22
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★★
Edit this entry  
22
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★
Edit this entry  
21
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Edit this entry  
21
Elizabeth

Elizabeth

1998
×
★★½
Edit this entry  
21
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Dare

Dare

2005
×
Edit this entry  
20
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★
Edit this entry  
20
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★★★
Edit this entry  
19
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Edit this entry  
19
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
Bastille Day

Bastille Day

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
Sex Is Comedy

Sex Is Comedy

2002
×
★★★
Edit this entry  
18
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2014
×
★★½
Edit this entry  
16
Sherlock: The Abominable Bride

Sherlock: The Abominable Bride

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★
Edit this entry  
15
Warrior

Warrior

2011
×
★★★★
Edit this entry  
14
The English Patient

The English Patient

1996
×
★★★½
Edit this entry  
14
Waitress

Waitress

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
13
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★★
Edit this entry  
13
Death at a Funeral

Death at a Funeral

2007
×
★★★
Edit this entry  
13
The Decoy Bride

The Decoy Bride

2011
×
★★
Edit this entry  
13
Red Sparrow

Red Sparrow

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
Flirting

Flirting

1991
×
★★★★
Edit this entry  
11
Penelope

Penelope

2006
×
★★★★
Edit this entry  
10
Grosse Pointe Blank

Grosse Pointe Blank

1997
×
★★★½
Edit this entry  
09
Minha Vida em Marte

Minha Vida em Marte

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
Read the review Edit this entry  
04
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★½
Edit this entry  
02
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Edit this entry  
01
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★½
Edit this entry