gela has logged 42 entries for films during October 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Edit this entry  
31
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★
Edit this entry  
30
Lost River

Lost River

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★½
Edit this entry  
26
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★
Edit this entry  
24
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★★½
Edit this entry  
23
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
½
Edit this entry  
22
Babel

Babel

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Miss Stevens

Miss Stevens

2016
×
★★★½
Edit this entry  
21
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★
Edit this entry  
19
First Girl I Loved

First Girl I Loved

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
You're Sleeping Nicole

You're Sleeping Nicole

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★
Edit this entry  
16
Borrowed Time

Borrowed Time

2015
×
Edit this entry  
15
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
14
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
Read the review Edit this entry  
14
Ain't Them Bodies Saints

Ain't Them Bodies Saints

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Amanda Knox

Amanda Knox

2016
×
Edit this entry  
12
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Nerve

Nerve

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
13th

13th

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Edit this entry  
08
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Elle

Elle

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★½
Edit this entry  
02
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★
Edit this entry  
01
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Goat

Goat

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry