Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Like Grains of Sand

Like Grains of Sand

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Garden State

Garden State

2004
×
★★
Edit this entry  
25
Happier Than Ever: A Love Letter to Los Angeles

Happier Than Ever: A Love Letter to Los Angeles

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Blue

Blue

2018
×
Read the review Edit this entry  
17
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Edit this entry  
10
Marighella

Marighella

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Edit this entry  
05
Eternals

Eternals

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Great Freedom

Great Freedom

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
What Do We See When We Look at the Sky?

What Do We See When We Look at the Sky?

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Hit the Road

Hit the Road

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Nine Days

Nine Days

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Lamb

Lamb

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lingui: The Sacred Bonds

Lingui: The Sacred Bonds

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Private Desert

Private Desert

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Annette

Annette

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Yuni

Yuni

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Hero

A Hero

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Sacred Spirit

The Sacred Spirit

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Night

The Night

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
The Act

The Act

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cow

Cow

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Compartment No. 6

Compartment No. 6

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Unclenching the Fists

Unclenching the Fists

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
Read the review Edit this entry  
06
Squid Game

Squid Game

2021
×
Edit this entry  
06
A Matadeira

A Matadeira

1994
×
Read prior review Edit this entry  
02
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★
Edit this entry  
18
Black Mirror: Metalhead

Black Mirror: Metalhead

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
04
He's All That

He's All That

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cinderella

Cinderella

2021
×
Edit this entry  
01
Quinta das Janelas

Quinta das Janelas

2013
×
Edit this entry  
29
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★★
Edit this entry