fran has logged 16 entries for films during May 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
RBG

RBG

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Book Club

Book Club

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Let the Sunshine In

Let the Sunshine In

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Nerve

Nerve

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Rider

The Rider

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
American Animals

American Animals

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Tully

Tully

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry