• Dr. Seuss' The Grinch Musical

  • The Prom

  • Happiest Season

  • Ammonite

  • Pieces of a Woman

    ★★★★½

  • Tenet

  • Unhinged

    ★★½

  • The Grudge

    ★★

  • Black Christmas

    ½

  • Klaus

    ★★★

  • Sound of Metal

    ★★★

  • The Lion King

    ★½

  • The Legend of the Christmas Witch

    ★★★

  • Bird Box

    ★★½

  • Our Time

    ★½

  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

    ★★½

  • Hereditary

  • Blade Runner 2049

    ★★★

  • Lady Bird

    ★★★

  • Wonder Woman

  • La La Land

    ★★★★

  • The Gift

  • The Interview

    ★★★★

  • Kingsman: The Secret Service

    ★★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★½

  • The Conjuring

    ★★★★

  • Sherlock Holmes: A Game of Shadows

    ★★★½

  • Tropic Thunder

    ★★★★½

  • The Dark Knight

  • The Prestige

  • Employee of the Month

    ★★

  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

    ★½

  • The Family Stone

    ★★★½

  • The Descent

  • Napoleon Dynamite

    ★★★

  • 50 First Dates

    ★★★

  • Ghost Ship

    ★★

  • Red Dragon

    ★★★

  • Minority Report

  • Amores Perros

  • Inside 'Live and Let Die'

    ★★★½

  • Buffalo '66

  • Se7en

    ★★★★

  • Before Sunrise

  • Interview with the Vampire

  • Terminator 2: Judgment Day

  • Maniac Cop

    ½

  • Friday the 13th Part VI: Jason Lives

    ★★

  • The Breakfast Club

    ★★★★★

  • Vincent

    ★★

  • Suddenly, Last Summer

  • My Favorite Wife

  • Holiday