franzino has logged 192 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Killer

The Killer

1989
×
Read the review Edit this entry  
30
Sea/Shore

Sea/Shore

1979
×
Edit this entry  
30
O Espectador que o Cinema Esqueceu

O Espectador que o Cinema Esqueceu

1991
×
Read the review Edit this entry  
28
Winter and Summer

Winter and Summer

1973
×
Read the review Edit this entry  
28
Running Film

Running Film

1972
×
Edit this entry  
28
Fforest Bay II

Fforest Bay II

1973
×
Read the review Edit this entry  
22
O que restou

O que restou

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
Filme Delírio

Filme Delírio

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
Hail, Sarajevo

Hail, Sarajevo

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
La Jetée

La Jetée

1962
×
Edit this entry  
12
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
Edit this entry  
12
The Tsugua Diaries

The Tsugua Diaries

2021
×
Read the review Edit this entry  
18
Socrates

Socrates

1971
×
Read the review Edit this entry  
05
Un metteur en ordre: Robert Bresson

Un metteur en ordre: Robert Bresson

1966
×
Read the review Edit this entry  
20
The Road to Bresson

The Road to Bresson

1984
×
Read the review Edit this entry  
19
Les Affaires publiques

Les Affaires publiques

1934
×
Edit this entry  
17
Stroszek

Stroszek

1977
×
Read the review Edit this entry  
02
Muriel

Muriel

2021
×
Read the review Edit this entry  
18
Cripta II

Cripta II

2021
×
Edit this entry  
16
A Brutal Game

A Brutal Game

1983
×
Edit this entry  
15
Des jeunes femmes disparaissent

Des jeunes femmes disparaissent

1972
×
Edit this entry  
13
Cripta I

Cripta I

2021
×
Edit this entry  
04
Ao real (á tarde)

Ao real (á tarde)

×
Edit this entry  
03
Secrets of a Soul

Secrets of a Soul

1926
×
Read the review Edit this entry  
29
The Man Who Laughs

The Man Who Laughs

1928
×
Edit this entry  
22
Targets

Targets

1968
×
Read the review Edit this entry  
19
As I Was Moving Ahead Occasionally I Saw Brief Glimpses of Beauty

As I Was Moving Ahead Occasionally I Saw Brief Glimpses of Beauty

2000
×
Edit this entry  
07
Liverpool

Liverpool

2008
×
Read the review Edit this entry  
04
Propaganda

Propaganda

1984
×
Read the review Edit this entry  
04
You've Got Beautiful Stairs, You Know...

You've Got Beautiful Stairs, You Know...

1986
×
Edit this entry  
02
Room 666

Room 666

1982
×
Edit this entry  
02
Véronique and Her Dunce

Véronique and Her Dunce

1959
×
★★★
Edit this entry  
02
Those Awful Hats

Those Awful Hats

1909
×
Edit this entry  
01
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Scenes from the Life of Andy Warhol: Friendships & Intersections

Scenes from the Life of Andy Warhol: Friendships & Intersections

1990
×
Edit this entry  
29
Happy Birthday to John

Happy Birthday to John

1997
×
Read the review Edit this entry  
28
A Page of Madness

A Page of Madness

1926
×
Edit this entry  
25
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Areias

Areias

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
Why Does Herr R. Run Amok?

Why Does Herr R. Run Amok?

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Lonely Villa

The Lonely Villa

1909
×
Edit this entry  
19
The Golem

The Golem

1920
×
★★★
Edit this entry  
17
Sombra

Sombra

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
Häxan

Häxan

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Moonlighting

Moonlighting

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Moonlighting

Moonlighting

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★½
Edit this entry  
04
It

It

1927
×
★★★
Edit this entry